Насилля над дітьми, яке ми не помічаємо та, що з цим робити

Проблеми із самооцінкою, комунікацією, прояви агресії, психічні відхилення та нахил до суїциду — ось невеликий перелік можливих наслідків психологічного насилля. І навіть у сім’ї де, здається, немає проблем, можуть страждати діти. У день захисту дітей ми розбиралися чому страждають наші діти, та як їм допомогти.

Розповідає начальниця служби у справах дітей в Черкасах.

“Ми виявили 7 випадків, що це просто нас шокувало. Ті пігулки пили, ті по даху ходили. Це були реальні ситуації, коли діти могли скоїти суїцид. Із 7-ми випадків, тільки 2 із сімей, які потрапили в складні життєві умови, 5 із абсолютно нормальних сімей”, — розповідає начальник служби у справах дітей Черкаської міськради Світлана Шишлюк.

Чому діти із ніби звичайних родин думають про самогубство?

Що відбувалося до того і чому батьки не допомагають вчасно? Шукаючи відповідь, ми постійно чули одне — домашнє, психологічне насилля.

“Насилля є психологічне, коли нас знецінюють, коли обзивають, говорять різні фрази слова. Ми можемо говорити, що деякі частини тіла не звідти ростуть і тому подібне, це вже є певний рівень приниження”, — відзначає психолог Черкаської міської реабілітаційно-оздоровчої поліклініки “Астра” Наталя Мисан.

Наслідки фізичних побоїв легше виміряти. Для кривдника це загроза кримінальної справи. З психологічним тиском набагато складніше. Щоб виявити його, потрібна не одна зустріч з психологом.

Домашні знущання

“Здебільшого сім’ї не усвідомлюють про вчинення домашнього насилля і не хочуть визнавати, що таке насилля відбувається. Для цього потрібно пройти процедуру, декілька зустрічей, щоб людина зрозуміла, що над нею відбувається насилля”, — каже спеціаліст Черкаського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Ірина Крутогуз.

Андрій Миколенко 7 років працює у соціальній службі. Він разом з командою виїжджає на місця, де були сигнали в поліцію про домашнє насилля. Пропонує психологічну, соціальну та правову підтримку. У своїй практиці бачив різне. Найбільше врізалась у пам’ять одна ситуація.

Коли агресора не зупиняють

“Коли бачиш дитину, вона все покрита синцями, тому, що вона розгнівала батька, і батько їй полоскав ременем, буквально все тіло в синцях, то звісно — це дуже страшно”, говорить провідний фахівець з соціальної роботи Черкаського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Андрій Миколенко.

Та найбільше в цій ситуації йому запам’яталося інше:

“Вже потрібно було вирок виносити і мала бути кримінальна відповідальність, мама зжалілась над колишнім чоловіком — забрала заяву. Така безкарність спричиняє рецидиви. Й діти стають заручниками дисфункціональних сімей. Вирішуючи свої особисті питання дорослі спекулюють дитиною, переховують її, налаштовують один проти одного”, — відзначає завідувач сектору служби у справах дітей, які потрапили у складні обставини, Черкаської міськради Наталя Молчанович.

Учасник мобільної бригади має власну думку щодо психологічного насилля: ”Мама цієї дівчини була неблагополучною, ночувала в посадках, щоб мама мала змогу проводити час за своїм бажанням. На мою думку, психологічний тиск залишає відбиток на все життя на дітях це травма, можливо вона колись забувається, але наслідки, вони будуть”, — говорить юрисконсульт Черкаського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Лілія Прудеус.

Дорослі створюють умови, а діти в них виживають

Зазвичай у поняття “насилля над дітьми” вкладають побиту дитину з синцями. Та це лише маленька частка того, що можуть пережити діти.

“Дорослі створюють умови, а діти в них виживають. Благополучні сім’ї створюють матеріальні умови. Та дітям часто там не вистачає щирої зацікавленості, в тому що дитина думає, займається, що хоче”, — відзначає Світлана Шишлюк.

Оцініть себе

Вихід із ситуації є. Подивіться збоку на свою сім’ю. Як часто ви сперечаєтесь при дітях? Коли востаннє ви проводили час разом? Як ви характеризуєте інших членів родини, коли говорите з дитиною про них? Ваша любов — найкраща профілактика нездорових думок і негативних наслідків для вашої дитини.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: