У Черкасах нарешті дійшла до кінця довга епопея щодо передачі місту тролейбусів, які ще у 2012 році для міста придбав «Азот». Чотири роки машини простояли на території заводу і лише нещодавно черкащанам пообіцяли фінал історії та випустили довгоочікувані тролейбуси на маршрути.
Новина про славнозвісні жовтенькі тролейбуси викликала неоднозначну реакцію у черкащан. Хтось подарунку зрадів, а комусь навпаки – ідея не сподобалася, бо має ряд недоліків, які з’явилися за час простою. Відповіді на запитання, які хвилюють кожного другого черкасця, зміг дати Валерій Мироненко, водій тролейбуса.
Черкащани обурені тим, що такий довгий проміжок часу машини просто стояли. Що ви можете сказати про їх стан на сьогодні?
Звісно, за 4 роки на хімічному заводі з’явилися певні збої в системі, але над цим зараз активно працюють наші слюсарі й електротехніки. Вони оглядають кожну машину, роблять все, що можуть зробити. Проте, не дивлячись ні на що, тролейбуси в чудовому стані. У цьому переконався кожен житель міста 21 квітня на Соборній площі.
Розкажіть, будь-ласка, чому тролейбуси не випускали на маршрут міста?
Стояли, тому що у 2012 році місто збиралося придбати тролейбуси, як ми всі пам’ятаємо. Спочатку відбувся перший тендер, (десь на початку травня) у якому переміг «Лаз», але Корпорація «Богдан» звернулася до суду, мотивуючи це тим, що тендер був проведений з порушеннями. За час розгляду позовів минуло два місяці і вже було оголошено новий тендер. Переможцем другого визнали «Богдан», але тепер вже «Лаз» подавав до суду, мотивуючи тією ж проблемою. В цей час в Черкасах з’являється пані Жуковська і пропонує місту допомогти у придбанні тролейбусів. А так, як ПАТ «Азот» – це приватне підприємство, то йому не потрібно проводити ніякі тендери. Тож завод купує ці тролейбуси, а місто перераховує за них кошти. Але поки «Азот» купує тролейбуси, поки вони проходять розмитнення, колишній мер міста Одарич підписує документ про перерозподіл грошей, які були виділені на придбання тролейбусів. І виходить, що «Азот» витратив свої кошти на придбання машин, а Черкаси (в особі колишнього мера) просто кинули це підприємство. Одним словом, якщо тягнути по ниточці, то можна багато цікавого дізнатися …
Скільки тролейбусів планують випустити на маршрути міста найближчим часом?
Це буде орієнтовно 15 тролейбусів з відповідними написами, щоб жителі знали, хто подарував їм довгоочікуваний транспорт.
Черкаси купують тролейбуси лише виробника «Богдан» і «Лаз»?
На жаль, в нашому місті експлуатується неоднотипна техніка. На даний час маємо вже 6 видів: «Богдан Т-701.17», «Лаз Е-183», «БКМ-321», «Київ 12.05», «ЗІУ-9» та «ЗІУ-10»… Ремонтувати їх, як розумієте, дуже незручно.
Та незважаючи на це, прихильники електротранспорту з усієї України їдуть в Черкаси аби порівняти наших «залізних коней» зі своїми.
Так, це правда. Черкаси продовжують відвідувати фанати електротранспорту з усієї України. Нещодавно до нас в гості завітав Андрій, людина яка виросла в місті Тернопіль і з дитинства відслідковувала роботу тролейбусів в цьому місті… Наразі Андрій мешкає в Києві і переймається тролейбусним рухом у столиці України. До Черкас завітати хотів вже дуже давно і ось йому вдалося провести день у нашому місті і оцінити роботу місцевого тролейбусного управління. Андрію дуже сподобалися нові тролейбуси Богдан Т-701.17, їхній колір і плавність ходу. Дуже вразили хлопця старенькі тролейбуси ЗІУ-9 і ЗІУ-10, які, незважаючи на свій поважний, вік перебувають у дуже гарному стані і видно, що на підприємстві за них дбають. Сподобалася йому маршрутна мережа і те, як організований рух (що всі тролейбуси курсують за графіком і чітко його дотримуються). День минув дуже швидко, але враження залишилися на все життя. Після спілкування з водіями і кондукторами Андрій зрозумів, що всі на своїх місцях і, незважаючи на всі ті проблеми, які має підприємство, всі вони люблять свою роботу і готові працювати на його благо і розвиток. Андрій пообіцяв розповісти про наше місто у себе вдома і наступного разу зібрати в Черкасах велику кількість фанатів електротранспорту.
А як щодо тролейбусів, які не вптулані в історію з «даруванням». Чи всі вони їздять без проблем?
Частина тролейбусів у Черкасах простоює через несправності, які не можуть усунути через нестачу запчастин. Навіть новенький тролейбус «БКМ-321», який у 2012 році подарував «Азот», вже два місяці простоює і не возить черкащан. А пошкоджене там лише лобове скло… Вже більше місяця ніяк не вдається вирішити цю проблему. Крім того, вже більше двох місяців стоять два «ЛАЗи» і більше 10 тролейбусів «ЗІУ». І це все в той час, коли на вулицях міста не вистачає тролейбусів і мешканці постійно скаржаться на відсутність транспорту на лінії. А все через катастрофічну нестачу запчастин. Думаю, такими темпами скоро в Черкасах не буде на чому возити пільговиків і жителів міста. Проте, дороги потроху ремонтують, а це вже помітний крок вперед.
Тож поки студенти радіють проїзду по 75 копійок за студентським квитком, а водії чекають нових запчастин, ми з вами повинні молитися за Черкаси. Адже саме у нашому місті знаходяться одні з найбільших осередків корупції і обману заради грошей. А все це рано чи пізно може торкнутися будь-якого християнина.