Виставку ікон презентували в ЧНУ

27 вересня 2016 року у Черкаському обласному художньому музеї відбулося відкриття постійно діючої експозиції «Народна ікона Середньої Наддніпрянщини ХVІІІ-ХХ століть» – дарунок Черкаському обласному художньому музею від Народного художника України, лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка, мецената, колекціонера Миколи Бабака.  Повідомляє “Рrostir.museum”.

1_24_resized

Разом із іншими видами народного мистецтва (вишивкою, ткацтвом, декоративним розписом) ікона творила єдиний органічний простір української хати. Українські малярі, знаходячись близько до Західної Європи, першими підхоплювали нові віяння. Звідси і наявність в народній іконі, окрім чітко визначеної іконографічної основи, пов’язаної з національними традиціями, елементів барокової образності. Особливий інтерес представляють найпопулярніші алегорично-символічні образи «Христос – виноградна лоза» і «Христос – недремне око». В іконі «Христос – виноградна лоза» розкривається християнський догмат Причастя, де основою є метафора з Євангелія «Я є істинна виноградна лоза».

2_(2)3_resized

Іконографія образу унаочнює містичне перетворення крові Ісуса Христа у вино. В українському іконописі євхаристична тема поєднана з прекрасною декоративною формою. У залі експонуються 23 подаровані ікони. Вони знайдені колекціонером на території Черкаської і Полтавської областей. У ті часи народні ікони були не тільки в хатніх, а й у церковних іконостасах. Замовляли їх переважно селяни, сільські громади,  жителі невеликих міст і містечок. Варто відзначити значну градацію рівнів професіоналізму народних майстрів іконопису, серед яких були справжні майстри-самородки. Звичайно, на початковому етапі народна ікона (останніми роками ці ікони називають хатніми) мала за взірець церковну ікону, створену професійними іконописцями. Більшість експонованих ікон – це образи Ісуса Христа, Богоматері з немовлям, святих великомучеників Варвари, Параскеви, Георгія Переможця та інших святих покровителів, написані на липових або соснових дошках.Ікони такого типу складають основу колекції Миколи Бабака.

3_(2)2_resized

На думку О. Найдена, вони метафорично відтворюють багато прикрашену й майстерно написану іконописцем-професіоналом храмову ікону. Однією з головних особливостей української народної ікони є те, що вона зорієнтована на місцевий типаж облич людей. Саме тому Богородиця подібна до звичайної української жінки, великомучениці Варвара, Параскева та Катерина схожі на красивих, круглолицих українських дівчат, а святий Микола – на доброго, лагідного дідуся-архієрея. Ще однією особливістю українського народного іконопису – є просвітлені, радісні, а іноді й усміхнені лики. Часто на народних іконах бачимо зображення квітів, які іноді комбінували в букети, чи прикрашали ними одяг Ісуса Христа, Богородиці, святих. Черкаський обласний художній музей висловлює вдячність Народному художнику України Миколі Бабаку за дарунок.

Звісно, реакції на таку виставку були найрізноманітнішими, проте, факт в тому, що вона відбулася, а добре це чи погано кожен вирішує для себе.

Фото http://prostir.museum/
Джерело: © www.cherkassy.today

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *