В Черкасах дівчинка травмувалася на інклюзивному дитячому майданчику. Таких по Черкаській області за останній час встановили три, і на кожному з них є важко травмовані діти без інвалідності. Основна причина – використання атракціонів не за призначенням. Чи безпечні інклюзивні майданчики для дітей, та як попередити травматичні ситуації розбиралися наші журналісти.
«Я вважаю, що інклюзивні дитячі майданчики небезпечні для звичайних дітей. Чому? Я був зі своїм сином, де були карусельки для інклюзивних дітей, для дітей з інвалідністю і там були застосування щоб кріпити пандус і заїжджати на цю карусельку. Це такі металеві кутки. Коли крутилася карусель і діти бігали навколо неї, цей металевий куток міг травмувати дитину», – каже черкащанин Максим Дубінський.
На майданчику в Черкасах установили 30 елементів для розваг і розвитку: гойдалки, гірки, батути, тенісні та шахові столи, павутинку, пісочницю. Атракціонів, які можуть використовувати лише діти в інвалідному візку три. Та всі вони зараз поламані або демонтовані.
«Проблема не скільки в обладнанні, а скільки в неправильній експлуатації, в недотримання правил безпеки, зокрема батьки також недопрацювали і не розповіли дітям, не зупинили вчасно. Я бачила відео коли 12-15 підлітків з мовчазної згоди дорослих, які стояли і дивилися, розгойдували на шаленій швидкості гойдалку, на якій дитину отримала травму», – каже голова громадської організації «Життя без бар’єрів» Леся Валяєва.
Інклюзивний майданчик у Черкасах – частина обласного проєкту «Дитинство без обмежень». Це найбільший такий майданчик на Черкащині, площею у 1800 м². При його встановці не врахували людський фактор, вважає директор комунального підприємства “Дирекція парків” у Черкасах Сергій Рубан.
«Тут окремі елементи, які пристосовані виключно для діток з інвалідністю, для діток, які пересуваються на візочках і здоровим діткам на них гратися не можна. Для них є інші елементи на цьому дитячому майданчику. Батьки, які приходять, мають звертати на це увагу тому що, ті елементи, які для діток з інвалідністю, вони можуть бути дуже травмонебезпечними для діток, які не мають інвалідності», – каже пан Сергій.
Пояснити звичайній дитині, що не можна гратися на такому майданчику, досить непросто, каже Максим Дубінський.
«Я не можу втримати дитину заборонити, або пояснити п’ятирічній дитині, що ця каруселька вона небезпечна і що він може травмуватися, мені дуже важко. Я краще буду відвідувати в будь-якому парку, або в будь -якому сквері звичайний дитячий майданчик. Що робити щоби діти не травмувалися на ось таких майданчиках, я власне не знаю. Можливо жорстко обмежити відвідуваність майданчиків ось окремі майданчики для дітей з інклюзією, а ось окремо для звичайних дітей».
Громадська активістка проти того, щоб ставити інклюзивні майданчики окремо від інших. На її думку – це повернення в минуле. У часи, коли люди з інвалідністю не могли вийти із дому:
«Не пускати це не вихід, як на мене. Там де слово «інклюзія» – це включення, це для всіх. І тому не пускати, обмотувати цепками- це не вихід з ситуації. Все-таки в основі кожного правила є здоровий глузд і от має бути цей баланс. Все-таки дорослі мають включатися», – каже Леся Валяєва.
У Черкасах атракціони для дітей з інвалідністю планують поновити. Розробники думають над тим, як попередити майбутні нещасні випадки.
«По-перше потрібно посилити інформаційну кампанію, розмістити інфо-таблички з правилами експлуатації даних ігрових елементів. По-друге все ж таки залучити працівників парку, які б могли підходити пояснювати тим, хто не прочитав правила, пояснювати, що так не можна робити, зверніть увагу на правила. Поки наше суспільство не звикло використовувати такі ігрові елементи, потрібно обмежувати і швидкість і все, поки не звикнуть», – відзначає Леся Валяєва.
Виробник також намагається врахувати травматичні моменти і виправити ситуацію.
«Сьогодні приїжджав виробник даного обладнання, ми були на майданчику, домовилися удосконалити цю двомісну гойдалку на якій якраз і були травми, зменшити амплітуду розгойдування. Також там захисні елементи поставлять, які будуть фіксувати колісні крісла на самій платформі, також розробиться новий текст інформаційних табличок. Пропрацювати, щоб це тезово було, основні моменти»
Інклюзивні майданчики розраховані на дітей з інвалідністю та без неї. Та чи готові дорослі до такого сусідства, залишається під питанням.