Навчальний центр державної прикордонної служби «Оршанець», який знаходиться під Черкасами – головна база, де готують фахівців військової служби – стрільців, водіїв, радистів і пр. Щорічно через «Оршанець» проходить близько чотирьох тисяч майбутніх прикордонників. У цьому навчальному закладі – відмінні матеріально-технічна, навчальна та спортивна бази, прекрасні побутові умови і високопрофесійні виховательські кадри з числа сержантів, прапорщиків і офіцерів, що дає можливість виховати справжніх захисників кордону нашої Батьківщини.На сьогоднішній день Оршанець є зразковим навчальним закладом. Тут високий рівень викладання, технічного оснащення, комфортності, благоустрою.
Термін навчання в «Оршанці» – шість місяців, і за цей час його вихованці набувають справжні навички майбутніх прикордонників – програма навчання включає в себе 20 дисциплін, причому велика частина часу відводиться на практичну діяльність. Студенти вивчають і англійську мову, і правову підготовку, і психологію, а також відпрацьовують методи роботи з місцевим населенням щодо виявлення фальшивих документів.
А по закінченні навчального закладу його випускники стають молодшими сержантами за спеціальністю «Інспектор прикордонної служби». Але, якщо у когось вже є вища освіта, радує перспектива служити на посаді офіцера.
У наш «дорогий» час радує ще один факт з життя «Оршанцю» – завдяки підтримці іноземних спонсорів, харчування, проживання та обмундирування для курсантів безкоштовне. Ще кожен місяць виплачуються гроші – 1300 грн. А проживають юнаки та дівчата, які вирішили присвятити роки життя службі на кордоні, в упорядкованих кімнатах з сучасними меблями. У кожному гуртожитку – спортивна зона, де при бажанні можна зміцнити фізичні сили, позаймавшись на професійних тренажерах, пограти в теніс. А в бібліотеці з великим просторим залом є можливість якісно підготуватися до занять.
Ну а якщо курсант не дай Бог захворів – для його лікування в навчальному центрі передбачений лазарет на 60 місць, де надаються більшість медичних послуг.
Харчування тут теж на високому рівні – плов, каші, рагу, борщі, м’ясні продукти, рибні дні два рази на тиждень, домашні соління. І це не дивно, адже в «Оршанці» – своє підсобне господарство, пасіка і сучасні овочесховища.
У штаті центру є свій пошуковий загін, який у місцях бойових дій здійснює розкопки. А для чого – запитаєте ви. Знайдені предмети становлять більшу частину Центрального музею державної прикордонної служби, що знаходиться на території «Оршанцю».
Ось таке насичене, цікаве життя у курсантів цього навчального центру, тих, хто в майбутньому стане прикордонником.