Чи варто підліткам працювати. Думка експертів

На вулиці 30 градусів. Підлітки роздають листівки. Владу ще не виповнилося 16, а він в таку спеку уже на двох роботах: роздає листівки і вантажить грузи.

 «Я не хотів просити у мами гроші, вирішив заробити, сам зароблю – куплю що хочеться», – каже 15-річний Влад.

Молодим людям в інтернеті пропонують не тільки роздачу листівок, а ще й сільськогосподарські роботи та роль офіціанта. Офіційних же запросів на  вакансії для неповнолітніх в Черкаській області – немає. А без договору  роботодавці порушують норми праці.

« Підліткам заборонено працювати у важких умовах,  піднімати грузи,  працювати в надурочні і нічні години. Недобросовісні ж роботодавці можуть порушувати ці норми», – зазначає начальник відділу з питань додержання законодавства про працю управління держпраці в Черкаській області Ганна Кучер.

Перевірити, чи працює ваша дитина офіційно – просто. Потрібно звернутися в пенсійний фонд чи податкову та дізнатися, чи надходять за неї виплати. Які ж переваги саме офіційного працевлаштування?

«Офіційне влаштування на роботу дає  соціальне страхування, це захищає від свавілля роботодавців.  Адже рабська праця заборонена законодавством», – каже Ганна Кучер.

«Я противник роботи дітей, я вважаю, що дітей до повноліття повинні утримувати батьки та  всіляко привчати до роботи вдома. Одна справа, коли дитина допомагає батькам, інша – коли дитина йде і заробляє гроші», – зазначає мама 13-річної дитини Оксана.

Проте, не всі підлітки прагнуть офіційно влаштовуватись. До того ж, можливість заробити сьогодні не завжди пов’язана з роботою на якомусь підприємстві. Черкащанка Еліза з 17 років забезпечує себе сама. Вона легко купує модні гаджеті, за власний кошт відпочивала в Іспанії та Єгипті. Починала ж дівчина з роботи офіціантом.

«Свої перші гроші я заробила 3 роки тому. Сестра працювала в ресторані, і в один день ніхто не вийшов на роботу, і вона попросила мене допомогти», – розповідає Еліза.

На кишенькові витрати грошей вистачало, та справжні прибутки пішли з блогерства, коли дівчина створила курси з обробки фото.

 «Я не думала, що люди хочуть взагалі отримувати від мене якусь інформацію від маленької дівчинки, яка вчиться в 10-му класі. Я була дуже здивована, тому, що люди виявилися дуже задоволені, і я зрозуміла, що таким чином я можу заробляти гроші. Гроші постійно йшли, я пам’ятаю, що я по дорозі на роботу могла заробити тисячу-дві», – каже Еліза.

Що дає робота самому підлітку – окрім зароблених грошей?

Це випрацьовує навички швидкості реакції і навички які потрібні в професії бути майстром. Чим раніше зрозуміє що ї потрібно чи не потрібно, тим швидше вона буде рухатися до майстерності», – каже кандидат психологічних наук Наталія Мисан.

Отже, на запитання, чи варто підлітку працювати, найкращу відповідь дасть він сам. Спробуйте зрозуміти та підтримати вашу дитину у її виборі, незалежно від того, подобається вам, що вона хоче працювати, чи ні. І це буде гарний привід для неї подякувати вам в майбутньому.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *