25 листопада світ відзначає день боротьби за ліквідацію насильства над жінками. З кожним роком шокуюча статистика щодо насильства вдома невпинно зростає. У 90% випадків – це насильство чоловіків по відношенню до жінок, і лише 10 % повідомлень про це доходить до правоохоронних органів.
Він хотів зґвалтувати мене і сестру – історія Черкащанки
Її ледь не задушив власний чоловік. Марина вийшла заміж у 32. Її обранець був активний, дієвий, обіцяв, що зробить кар’єру. Справляв враження надійного чоловіка. Ім’я героїні ми змінили за її проханням.
«Він знав, що хоче одружитися зі мною, був впевнений у собі. А у мене був такий вік, я вважала, що вже пора. І чому би і ні, так я подумала. Також він здавався мені поступливий і мені здалось, що з ним можна домовимось про все», – ділиться жертва домашнього насилля Марина.
Та проблеми почалися одразу після весілля. У Сергія виявилися приступи гніву. Він ні з того, ні з сього починав кричати на Марину, бити посуд, замикав жінку у ванній кімнаті на добу. Аж поки не дійшло до замаху на життя з погрозами зґвалтувати її та сестру.
Він сказав я с тобою розквитаюсь. У цей день в мене були родичі в домі, і він став буквально душити мене. І я тихо проте впевнено сказала, щоб викликали поліцію», – згадує Марина.
Звертайтеся за допомогою у правоохоронні органи
Викликати правоохоронні органи – це перше, що потрібно робити у такій ситуації. Та, на жаль, сьогодні побиття чи психологічні приниження чоловіком дружини досі часто вважають “сміттям, яке не варто виносити з дому”. У 2017 році від насилля вдома загинуло близько 600 українських жінок.
«Треба звертатися за допомогою, обов’язково. Тому, що воля жінки, яка потерпає від насилля, ще й певний час, це можуть бути роки, вона звичайно трішки надломлена, жінка не може сама впоратися. Вона не бачить виходу із цієї ситуації. І звичайно, потрібно звертатися за допомогою», – каже фахівець з соціальної роботи Черкаського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Вікторія Кіташова
.
Види домашньго насилля
Часто домашнім насиллям вважають лише побої. Раніше тільки за такі прояви “любові” можна було покарати домашнього кривдника. Зараз це поняття значно розширилось.
«Існує два основних види домашнього насилля: це фізичне насилля та сексуальне насилля, яке розповсюджено приймати в більшій мірі. І також не всі жінки розуміють, що це може бути насиллям, проте воно також існує – це економічне та психологічне насилля. Економічне насилля – це коли жінка позбавляється грошей, позбавляється матеріальних речей, коли їй заборонено навчатися, працювати. Що стосується психологічного насилля, то навіть образи, які можуть здатися незначними, вони також руйнують психіку жінки», – відзначає Вікторія Кіташова
.
Закон про протидію домашньому насильству
Минулого року в Україні набув чинності закон “Про запобігання та протидію домашньому насильству’. Якщо жінка звернулася до поліції через погрози чи побиття її чоловіком один-два рази, правоохоронці можуть притягнути кривдника до адміністративної відповідальності. Але якщо це відбудеться втретє, віднині вони мають законні підстави відкрити кримінальне провадження.
«Якщо брати законодавство на сьогоднішній день, то перш за все потрібно звертатися на гарячу лінію 102 до правоохоронних органів, викликати правоохоронні органи. Не боятися не замовчувати, що така ситуація склалася, тому, що наслідки можуть бути дуже плачевними», – відзначає головний спеціаліст сектору роботи з дітьми Черкаської міськради Ніна Сень.
Як розпізнати потенційного кривдника
Розпізнати психопата дуже важко, вважають соціальні працівники. Особливо коли мова йде про закоханість. Та все ж головною ознакою неврівноваженої людини – буде агресивна реакція на оточуючих у стресових ситуаціях. І є категорія жінок, яка притягує в своє життя ось таких чоловіків.
«Хто потерпає від насилля – це завжди людина, яка або травмована, або має занижену самооцінку. Або немає захисту, немає родичів, немає друзів. Така жінка є в цій сфері слабкою. Ще якщо риси її характеру м’які, поступливі. І якщо у них багато комплексів, звісно, тиран прилипне до такої жінки», – каже Вікторія.
Такі жінки часто до останнього чекають на зміни від свого обранця, та зміни просто так не настають. Для цього потрібно відстоювати своє право на достойне життя.
«Він вважає, що це нормально. Ніхто йому не каже навіть, що це ненормально. Ніхто не захищає свої права. Чому чоловік таким став? це можуть бути психічні розлади, це можуть бути певні залежності, це може бути взята певна поведінка його батьків. Коли жінка терпить, вона передає це своїм дітям. Син буде знущатися, а донька терпіти, бо в них це означає любов», – каже фахівець з соціальної роботи Черкаського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Вікторія Кіташова.

Після того, як чоловік намагався задушити нашу героїню, вона ще рік чекала, що він зміниться, та коли цього не сталося, подала на розлучення.