В умовах воєнного стану право на альтернативну службу з релігійних переконань може бути обмежене

Згідно з законодавством України, громадяни можуть проходити альтернативну військову службу з релігійних переконань, але в умовах воєнного чи надзвичайного стану це право може бути обмежене

Пункт 3 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 “Про запровадження воєнного стану в Україні” говорить, що на період дії правового режиму воєнного стану можуть обмежуватися конституційні права, передбачені статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України в обсязі, який є необхідним для його здійснення.

Чи можуть українці подати заявку на проходження альтернативної служби під час війни, з’ясовував в юристів “Апостроф”, про що пише risu.ua.

Право вірян на свободу світогляду та віросповідання вищезазначеним документом не обмежене. Тому з юридичної точки зору українці, які через свої релігійні переконання не можуть захищати країну зі зброєю в руках, мають право на альтернативну службу навіть у період воєнного стану, пояснює адвокат.

Водночас існує велика правова дірка. Вона полягає у тому, що у Законі України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” порядок проходження альтернативної служби військовозобов’язаними в особливий період не визначено. У статті 23 цього закону зазначено лише перелік випадків, коли військовозобов’язані не можуть бути призвані до армії під час мобілізації.

Альтернативою ви можете скористатися, якщо вас призивають на строкову службу. Проте вже існує судова практика, за якої було встановлено, що ненадання людині можливості проходити військову службу, у тому числі під час мобілізації в іншому вигляді, окрім як тримати в руках зброю, може бути порушенням прав людини. Тому військкомати мають запропонувати людині такий варіант”, – наголошує юрист Анастасія Луук.

Для того, щоб подати заявку на проходження альтернативної служби, необхідно:

  • бути чинним парафіянином релігійної громади, зареєстрованої в Україні як релігійна організація;
  • отримати статут релігійної організації, де має бути зазначено зобов’язання не вбивати людей та не тримати в руках зброю;
  • підтвердити свою приналежність до такої організації листом від пастора чи священика.

Юристи уточнюють, що йдеться саме про зброю – військовий обов’язок можна виконувати з лопатою в руках, риючи окопи, як один із варіантів альтернативної військової служби.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *