Тато у декреті: норма чи катастрофа?

Нещодавно Зеленський підписав закон про декретну відпустку для чоловіків.  Тепер щоб узяти одноразову відпустку при народженні дитини не потрібна довідка від матері. Ми дізнавалися, що думають про це чоловіки та чи готові вони йти у відпустку, аби доглядати за дитиною.

Черкаський тато в декреті

Володимир збирає двох своїх маленьких дітей на прогулянку. Для нього це звична справа. Від самого їх народження він був поряд з дружиною. Працювали віддалено по черзі, підмінюючи один одного. А пів року тому дружина була змушена вийти на роботу в офіс, тато залишився з дітьми вдома сам.

“День наш проходить досить просто, прокидаюсь я рано, встаю, займаюся нагальними справами, потім прокидаються діти, зрозуміло, потрібно приготувати їсти, поприбирати. То я вмикаю їм на цей час мультики, а сам готую  сніданок, обід, за цей час устигаю все приготувати. Потім веду їх снідати далі йдемо на прогулянку”, – каже тато  “в декреті” Володимир.

Після прогулянки тато займається розвитком дітей, грають у розвивальні ігри, вчаться читати, розмовляють на цікаві теми. Старший ходить у садочок, та зараз у нього пауза у відвідуванні. А молодшу тільки збираються віддати, вже у вересні. А зараз лише готуються до цього. Тому малюки майже увесь день на татові.  Чоловік вважає, що проводити час з дітьми дуже важливо, оскільки само рано залишився без батька.

“Я ріс у сім’ї, де працювало обоє батьків до певного часу, доки батько не помер. І я бачив цю нестачу в батьківському вихованні у своєму житті. Тоді я зрозумів, що гроші – це не найголовніше. Гроші сьогодні є, а завтра їх немає, а стосунки напевно важливіші, тому, що, потім, коли згадуєш про своє життя і розумієш, що батька там немає, то це сумно”, – каже Володимир.

Зміни в оформленні  декретної відпустки для чоловіків

Нещодавно Президент України підписав указ  про зміни в оформленні  декретної відпустки для чоловіків. В українському законодавстві і раніше була прописана можливість для чоловіка взяти відпустку для догляду за дитиною. Однак її могли надати тільки за наявності довідки з місця роботи матері про те, що вона вийшла на роботу до закінчення декрету, і їй більше не платять допомогу.

«Таким чином, закріпився дискримінаційний підхід, згідно з яким право батька на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку розуміється як похідне від права матері на таку відпустку, тобто тільки мати може делегувати право на відпустку батькові й іншим родичами», – йдеться в пояснювальній записці до нового закону.

Документ також запроваджує новий різновид відпустки – при народженні дитини тривалістю до 14 календарних днів, яка оплачується за рахунок роботодавця. Згідно із законом, у таку відпустку може піти чоловік, дружина якого народила дитину. Проте тато у декреті – велика рідкість в Україні. За статистикою, лише 3-4% від усіх декретних відпусток оформлюють на чоловіків. У Західній Європі у таку відпустку виходить кожний п’ятий тато.

Що думають черкасьці про чоловіка в декреті

Ми запитали в українських чоловіків, як вони ставляться до декретної відпустки для тата.

“Вважаю, що декрет для чоловіків теж потрібен і теж важливий, бо дитину виховують обоє – і батько, й мати. І я вважаю як чоловічу, так і жіночу увагу потрібною. І дуже важливо, щоб обоє батьків приділяли увагу дитині”, –  відзначає черкасець Микола.

“Чоловік народити не може, у нього немає вторинних статевих ознак, які можуть знадобитися дитині. У нього немає грудей, у нього немає молока”, – каже черкасець Олексій.

“Якщо жінка хоче працювати, проявляти свою допомогу ініціативу допомоги  в сім’ї.  Головне щоб чоловік згодний, поняньчитися з дитиною, виховувати”, –  відзначає черкасець Микола.

“В свій час ми з дружиною також доглядали дітей. Ми були на підміні, ми розуміли, що це наша дитина, що їй треба допомога і всі необхідні процедури по догляду за дитиною ми робили разом. І зараз діти уже дорослі і вони кажуть дякуємо”, – каже черкасець Олег.

Думка психолога 

Є чоловіки, які можуть замінити маму по теплу, по турботі, і тоді вони дізнаються про дитину і навіть про себе більше, стверджує кандидатка психологічних наук Наталія Шавровська. Проте особливо перший рік життя важливо, щоб і мама була поруч.

“Тобто якщо вони 9 місяців провели разом, ну більшість да, то оце відчуття близькості навіть фізичного, фізичної близькості, воно буде дуже значущим для виживання дитини. Якщо наприклад до року ми сформували цю прив’язаність, тобто дитина рівні на тіла відчуває, що вона потрібна цьому світові, тоді ми можемо залучати батька і він  може балансувати, якщо він теж схильний до емпатії”, – відзначає кандидатка психологічних наук Наталія Шавроська.

Бути частиною сім’ї і приділяти увагу дитині важливо і для батька, як стверджує психолого. Від цього можуть залежати стосунки в сім’ї.

“Дуже бажано для того, щоб в подальшому батько не відчував себе покинутим, бо перший рік після народження дитини найбільше конфліктів між чоловіком і дружиною і зради і розлучення, тому що чоловік після народження дитини може відчувати себе третім зайвим. Не дитина третя зайва, а він. бо у них там єднання. Бо вони там разом сплять, їдять і все інше і якщо вдається перший рік збалансувати це все, якщо батько, чоловік хоче і мама дозволяє спокійно до цього ставиться без питань”, – каже Наталія  Шавроська.  

У вихованні дитини має брати участь двоє батьків, адже саме так формується повноцінна особистість. Кому ж іти в декрет, щоб виростити малюка, кожна сім’я вирішує для себе сама.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *