Рак можна перемогти — черкащани розповідають

Рак — діагноз, чи вирок? 20 жовтня — Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози. Про цю хворобу кричать ЗМІ та втомилися розповідати лікарі. Ця проблема настільки поширена, що скоріше за все у вас є знайома людина, у якої діагностували онко. То чому ж 25 відсотків українців звертаються до лікаря, коли уже запізно? Про прості речі, які рятують життя у нашому наступному сюжеті.

 Не підозрювала про смертельну небезпеку і Валентина Василівна. Вона дізналася про діагноз “рак молочної залози”, коли хвороба була вже на третій стадії. Болю не було, лише новоутворення, яке збільшувалося.

“Троє дітей було, і я сама, мені треба було їх спасати”, — згадує Валентина Василівна.

Коли пухлина стала зовсім помітною, подруга порадила звернутися до місцевої знахарки, яка ніби може вилікувати все.

“Робили вона спеціальну мазь. Казала, що вона роз’їдає і все пройде, та мені не допомогло”, — каже Валентина.

Місяць жінка замішувала та наносила мазь, яку порадила знахарка. Від чого отримала опіки й нуль оздоровчого ефекту. Коли звернулася до лікаря, пухлина вже була розміром з куряче яйце. Її відправили на операційний стіл.

“Після операційної в мене довго наркоз виходив. Брату лікар сказав: “Якщо через пів години вона не встане, вона взагалі не встане”, так брат сидів і казав на весь коридор: троє дітей я зробив сиротами”, — згадує Валентина.

Україна посідає друге місце в Європі за темпами поширення онкозахворювань. Щодня 450 українців дізнаються, що у них виявлена злоякісна пухлина, а це 20 осіб на годину. З них 250 помирають. Проте близько половини захворювань можна попередити.

“Ми любимо засмагати, а це досить-таки шкідливо в певних дозах, тому що ультрафіолет, коли йде додаткова інсаляція, є фактором ризику розвитку меланоми, злоякісної пухлини шкіри. Тому засмагайте в міру, не дуже захоплюйтесь соляріями, користуйтеся сонцезахисними кремами. Іншим фактором ризику є надлишок ваги пацієнта, так звані неспалені калорії. Не вдаючись до хитрих розрахунків індексу маси тіла, скажу, що треба багато рухатись і правильно харчуватися”, — каже обласний позаштатний онкохірург, завідувач онкохірургічного відділення №2 в Черкасах Олександр Мельник.

Сьогодні відомо п’ять основних джерел ризику захворювання на рак. Це високий індекс маси тіла, низький рівень споживання фруктів і овочів, відсутність фізичної активності, вживання тютюну та алкоголю. Тому поради щодо шкідливих звичок, які втомилися повторювати лікарі, насправді важливі.

Друга проблема в цій сфері — пізнє діагностування. Якщо виявити хворобу на ранніх стадіях, лікування буде простішим і ефективнішим.

«Пропорційно стадії захворювання погіршується прогноз. Якщо при першій стадії п’ятирічне виживання становить 95 — 96 відсотків і наближається до ста відсотків, то зі збільшенням стадії захворювання вона знижується. І при другій стадії ми вже бачимо п’ятирічну виживаність, яка становить, в залежності від категорії А або Б, 70-50 відсотків. При третій стадії цей відсоток знижується до 30, і при 4-й стадії тільки 12 відсотків пацієнтів переживають п’ятирічний бар’єр”, — розповідає завідувач онкомамологічного центру Черкаського облонкодиспансеру Олег Тюрін.

А чверть українців звертаються в лікарню вже на третій — четвертій стадії раку. Лікарі скаржаться, що незважаючи на пропаганду профілактики та регулярних обстежень, багато пацієнтів їх ігнорують, а відчувши неладне, намагаються лікуватися самотужки, народними методами. Лікуються чим завгодно — від “чар” знахарок до капустяних листків, а коли стає зовсім погано, йдуть у лікарню.

“Як правило, кожна людина думає, що це не може бути з нею. По-друге, саме ставлення до здоров’я, до тіла, воно не настільки ще ціннісне, так щоб я одразу якісь зміни відчула й пішла перевіряти. Може бути й негативний досвід спілкування з лікарями. Ну, і наше легке “Мине. І це мине”, воно теж дається взнаки”, — говорить кандидат психологічних наук Наталія Шавровська.

Щоб виявити рак на ранніх стадіях, потрібно слідкувати за своїм тілом і регулярно проходити профілактичні огляди.

“Треба з певного молодого віку робити обстеження легень. Краще не флюрографію, а рентгенографію. Жінки з певного віку повинні відвідувати гінеколога, обов’язково щорічно. Це той самий скринінг. Це необхідність — після тридцяти років чоловікам щорічно оглядати передміхурову залозу і пряму кишку. Обов’язково потрібно жінкам від 40 років проходити мамографію, з певним алгоритмом. Обов’язково, бажано і треба чоловікам з 50 років, і це така категорична рекомендація, раз на рік здавати аналіз крові на простат — специфічний антиген”, — каже обласний позаштатний онкохірург, завідувач онкохірургічного відділення №2 Олександр Мельник.

Найкращий результат обстежень — це почути, що ти здоровий. І це варто грошей і зусиль, які ви на це витратите. Якщо ж рак виявили, варто пам’ятати: це не вирок.

“Рак — це звичайна хвороба, така, як і безліч інших. Лікується вона непогано, навіть добре, якщо виявляється вчасно. Й це головна проблема. Якщо порівняти результат від лікування раку та від деяких інших запальних, агресивних хвороб, то невідомо, що гірше”, — відзначає Олександр.

У 2018 році Нобелівську премію з фізіології і медицини дали за, цитуємо, «абсолютно новий принцип» терапії онкозахворювань. Ученим удалося «обдурити» ракові клітини і не дати їм пригнічувати імунну реакцію організму. Це здійснило революцію в терапії і лягло в основу цілого класу лікарських препаратів. Якість лікування онкозахворювання щороку покращується.

“У 2004 році, ми хвалилися тим, що у нас п’ятирічне виживання пацієнтів з раком молочної залози дійшла до 50 відсотків. Минуло 10 років, і в 2014 році при 60-річчі черкаського онкодиспансеру у нас вже показники перевищили 60 відсотків, а точніше, 62 відсотки. Що буде в цьому році, дізнаємося в липні”, — каже завідувач онкомамологічного центру Черкаського обласного онкологічного диспансеру Олег Тюрін.

Тисячі людей перемогли онкохворобу. Серед них багато відомих особистостей. Нейрохірург і політик Бен Карлсон усе життя рятував інших. Він досяг неймовірних висот у нейрохірургії. У 2002 році професор повідомив, що хворий на рак. Він лікувався й переміг хворобу.

Яніна Соколова, українська тележурналістка, дізналася про свій діагноз минулого року. Жінка лікувалася сім місяців хіміотерапією та приховувала свій діагноз від загалу. У цей час вона активно працювала на телебаченні, знімалася в кіно та грала в театрі. Наразі обстеження доводять, що вона перемогла хворобу. І таких історій багато.

“Відсотків вісімдесят я б давала на ставлення до цього всього, бо зрозуміло, що перше буде шок. І важливо дати постраждати трошки, можливо, спочатку. Треба робити все, що можеш, щоб вилікуватися”, — каже кандидат психологічних наук Наталія Шавровська.

“Легше лікувати десятьох, які хочуть лікуватися, ніж одного, якого вмовляє вся сім’я: “ну, давай ми щось зробимо””, — відзначає Олександр Мельник.

Історія Валентини Василівни не закінчилася на операційному столі. У жінки був великий стимул жити — троє дітей, заради яких вона була готова на все. Через рік жінка повернулась у лікарню.

“Поїхала на перевірку. Лікар мене не впізнав. Дійшло до того, сказала йому медсестричка, хто я. Так він, як схватив мене на руки, каже, я ніколи не повірю. Я тебе вже рік, як похоронив”, — каже Валентина Василівна.

Минуло більше 20 років. Тепер жінка регулярно обстежується і слідкує за своїм здоров’ям. Вона дочекалася онуків і точно знає, що рак можна перемогти.

 

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: