“Печера настоятеля”: у селі на Черкащині священник під церквою копає підземний хід

Священник Василь Шарко понад 20 років є настоятелем церкви Різдва Пресвятої Богородиці у селі Куцівка, що на Смілянщині. Вдень він веде службу, а вечорами копає печеру.

Священник розповів, що відчуває потребу лишити по собі такий спадок. За п’ять років проклав 50 метрів підземного ходу на глибині п’яти метрів під цоколем храму.

"Печера настоятеля": у селі на Черкащині священник під церквою копає підземний хід
Церква Різдва Пресвятої Богородиці у селі Куцівка, що на Смілянщині. Суспільне Черкаси

“Церква наша дуже стара, їй понад 200 років. Кажуть, що побудована вона без цементу, бо тоді не було цементу, — на борошні, на вапні, на яйцях. Побудована графом Орловим. В нього тут були свої землі та він побудував три церкви: в Куцівці, Буртах і Матусові”, — розповів священник.

"Печера настоятеля": у селі на Черкащині священник під церквою копає підземний хід
Цитата з книги Тодося Осьмачки “Ротонда душогубців”. Скрін з електронної книги

Це цитата з роману “Ротонда душогубців” Тодося Осьмачки. Дії роману розгортаються у його рідному селі Куцівка на Смілянщині, напередодні Голодомору 1932–1933 років. На двохстах сторінках твору є опис тамтешньої церкви. У ній, до речі, хрестили автора. А в реальному житті намагалися знищити комуністи. Підірвати динамітом. Проте селяни відстояли святиню, розказав її настоятель – Василь Шарко. Далі пряма мова священника.

З ікон постелили підлогу худобі, а молилися в магазині

“Я як прийшов сюди священником, то ми спочатку молилися в магазині. Звертався до різних служб, в архітектуру в Черкаси, то сказали: батюшка, робіть що хочете, ми вам нічим не допоможемо – в нас нема коштів, бо вона завалиться та церква. І ми помаленьку, своїми силами, із невеликими спонсорами її зліпили.

Кажуть, в шістдесятих роках, коли церкву закривали, то приїхала машина і на машину ікони вивантажили і завезли десь в район, в Смілу. І переказували, що з тих ікон стелили худобі підлогу. А хрести позривали з церкви. Центрального зірвали, невідомо, де він. А з дзвіниці рвали-рвали, але тільки зігнули, але не стягли. То він у нас стоїть на вході. Тому хресту років двісті. Він кований суцільний, бо тоді ще зварювання не було.

"Печера настоятеля": у селі на Черкащині священник під церквою копає підземний хід
Священник копає печеру. Суспільне Черкаси/Марія Гаврилян

Під час радянської влади хотіли підірвати цю церкву. Але вона знаходилася біля школи. люди не дали. Тоді її обкопали глибоким ровом, обсадили деревами. А за хрести церковні, як писав Тодось Осьмачка, — комуністи прив’язали до хреста відро і кинули туди кішку. Вона нявчала і відлякувала людей.

Колони біля церкви завалились самі, бо були відкриті. Ми коли почали реставрувати, основне питання було – центральні колони завалити. У нас лишилася скриня старовинна. В ній ми зараз держимо старовинні рушники. Один із них — реліквія – на цьому рушнику в нас у селі відбулося багато весіль.

"Печера настоятеля": у селі на Черкащині священник під церквою копає підземний хід
Печери, які викопав священник. Суспільне Черкаси/Марія Гаврилян

Висота дзвіниці близько 30 метрів. Вона теж була зруйнована. Зараз тут все нове – штукатурка, балки. Отака наша дзвіниця, має дуже гарні дзвони нововолинські. І як дзвонить, то у тиху погоду – в сусідні села чути Матусів, Ташлик.

А краєвид який — якщо з дзвіниці дивиться, то видно іншу церкву графа Орлова. Тоді, в ті часи, не було телефонів і люди передавали знаки з церкви у церкву”.

"Печера настоятеля": у селі на Черкащині священник під церквою копає підземний хід
Картини у печері священника. Суспільне Черкаси/Марія Гаврилян

Старовинні крипти та новий підземний хід

“У підвальному приміщенні у нас є ходи. По церковному вони звуться крипти. Під час копання їх, я знайшов з десяток посудин: копаю-копаю, дивлюсь, то горщик – я лопатою його стружу. Тепер є у нас такий музей старожитностей куцівських. Звісно звертався до спеціаліста: кажуть, що то посуд черняхівської культури. Є люлька. Я її коло церкви знайшов. У нас в музеї є також старовинні монети, гільзи, радіо Звізда. Маємо “комбайна” — колись таким люди молотили — ціпом.

У підвальному приміщенні церкви люди переховувались під час світової війни. Говорять, що тут підземний хід був. Але його ми не знайшли. Тож побудували новий.

Глибина нашої печери пʼять метрів, довжина – 50 метрів. Я її будую, щоб не грішити. Спочатку носив глину руками. Читав молитву “Отче наш”, а як спускався, то молитву “До матері божої”. Ми зимою працюємо. Вже п’ять зим. Літом немає часу, а зимою вечори довгі. На дворі мороз, чи дощ, то йду сюди. Щось воно мене сюди тягне. Не було б Божої волі, то він би не дав мені отут робити”.

джерело: suspilne.media

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *