Мальовниче місто Черкаси, яке розкинулося на правому березі Дніпра, існує більше семи століть. Воно було засноване в 80- х роках XIII століття. Перша згадка про Черкаси в історичних відомостях відноситься до 1286 року.
Багато худого побачили за довгий період часу прадавні Черкаси: війни , селянсько – козацькі повстання, грабіжницькі напади Кримського ханства. Але місто вистояло у боротьбі і крок за кроком продовжувало свій розвиток. В1549 в Черкасах був зведений новий міцний замок . Він знаходився на високій горі , від поля його оточував широкий рів.Гарнізон становили 100 осіб військових і 60 служивих , якими розпоряджався староста. Саме місто будувався вздовж замку.
До середини XVI століття Черкаси вже були значним містом Київської Русі, а населяли його в основному ремісники,торговці, козаки. селяни.
Навесні 1648 року, під час національно – визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького , в Черкаси прибув сам коронний гетьман М. Потоцький і місто опинилося в самому вирі подій. Звідси 8 червня 1648 Б. Хмельницький звертається до російського уряду . Черкаси стають центром Черкаського полку , який на кінець 1649 складався з 18 сотень. Очолював Черкаський полк Ясько Воронченко . У фортеці тоді стояв трьохтисячний гарнізон.
Через складний суспільний і державний гніт в Україні стало з’являтися козацтво . У XV столітті було 1-е поселення козаків , і Черкаси були їх огорожею в боротьбі з нападами турків , кримських татар і польською шляхтою .
Під верховенством Крістофа Косинського , Максима Залізняка , Павла Бута , Івана Гонти , Максима Кривоноса на Черкащині пройшли визвольні повстання, хоча самі вдалі сутички були під управлінням відомого гетьмана Богдана Хмельницького.
Історія міста насичена доблесними героями і їх подвигами . Серед них староста Дмитро Вишневецький ( Байда ), який прославився своїми походами проти турків і татар , Павло Бут , Я. Острянин , а ближче до нашої сучасності – знаменитий український письменник Василь Симоненко і звичайно ж , Тарас Шевченко, адже Черкаський край – улюблені місця народного поета. Він народився в Звенігродском районі , часто гостював у своїх друзів . Багато творів написано Тарасом Шевченко про черкаський народ, про повстання на Правобережній Україні 1768 року, про народну боротьбі з ворогами , про страждання пригноблених людей.
Не можна не згадати про храми і церкви Черкас, які є архітектурними спорудами. У 1671 році з благословення митрополита Йосипа Нелюбовича – Тукальського в нижній частині міста була побудована Свято-Троїцька церква . У 1745 році вона була перебудована , а в У 1863 році замість дерев’яної була побудована кам’яна церква , але на території верхньої частини міста (нинішній Пагорб Слави ) . У 1961 році Черкаський міськвиконком передав приміщення Троїцької церкви під фізкультурний клуб , а церковна громада була знята з реєстрації через відсутність приміщення. На початку 60- х років Свято-Троїцький храм був знесений , оскільки починалося спорудження меморіального комплексу на Пагорбі Слави . Взагалі на 1911 в місті існувало 3 парафіяльних , 2 будинкових , старообрядницька , цвинтарна і полкова церкви , католицька каплиця і 2 старообрядницьких монастиря (чоловічий і жіночий) , більшість з яких було побудовано в 1865-1868 роках. Діяли 12 єврейських молитовних будинків і синагога з рабином .
Пізніше була побудована парафіяльна церква на честь Покрова Пресвятої Богородиці в районі Казбет ( тепер вулиця Університетська ) . У 1944 році на прохання жителів міста в церкві були відновлені богослужіння . Але в 50- х роках приміщення було відібрано і церква закрита.
А тепер звернемося в пізніший час і простежимо за становленням міста , починаючи з 19-го століття і до наших днів. З розвитком залізничного транспорту і пароплавства почала розвиватися промисловість. У другій половині XIX століття був побудований цукрово – рафінадний , лісопильний та механічний завод , перший пивоварний завод Беню і Єрьоменко , кілька тютюнових фабрик. Більшість промислових підприємств розташовувалося вздовж Дніпра , для зручності транспортування сировини і готової продукції. У період кінця ХІХ – початку ХХ століть відбувалося бурхливе будівництво міста , його будівель і підприємств. Розвиток отримала будівельна техніка , стали використовуватися нові будівельні матеріали. Потужний розвиток отримала архітектура міста – різні форми і стилі ( модернізований класичний , мавританський , готичний ) сусідили один з одним. У Черкасах тих часів найбільш поширеним був одноповерховий дерев’яний або цегляний будинок , накритий соломою , залізом або дерев’яним тесом . Для прикраси фасадів використовували облицювальна фігурний цегла з різними видами орнаменту , розеток та інших рельєфних деталей.
У травні 1918 року був відкритий міський краєзнавчий музей . Одним з ініціаторів був дослідник історії краю Д. П. Бочков . Під час громадянської війни місто неодноразово переходив з рук в руки.
З 1932 року Черкаси були місцевим центром Київської області.
економічно розвиненим центром на правобережній Україні . Війна , яку розпочала гітлерівська Німеччина в 1941 р. , зірвала мирну роботу жителів міста. За 834 дні окупації противником місто отримало величезної шкоди , було зруйновано найбільш 3 тисяч будинків і практично всі промислові фабрики. Однією з видатних операцій Великої Вітчизняної Війни була Корсунь -Шевченківська битва . Великий матеріальний збиток в роки був нанесений культурної спадщини Черкас, зокрема краєзнавчому музею, звідки до Німеччини вивезено понад 200 одиниць рідкісних зразків зброї , картини та іншого. Всього ж за роки війни було загублено 4 тисячі експонатів.
Після чотирьох років військових жахів настало відновлення зруйнованого мегаполісу , і в кінці 1949 індустрія Черкас досягла передвоєнного значення виробництва. З 1954 року Черкаси – обласний центр (Черкаська область наймолодша на Україні). Це красиве місто з багатьма пам’ятками.
У 1995 році тут було встановлено пам’ятник Богдану Хмельницькому на головній вулиці Черкас – до 400-річчя з дня народження гетьмана , знаменитого уродженця Черкащини. Ще в місті розташований унікальний пам’ятник архітектури – сталева ажурна гіперболоїдних водонапірна башта , яка була побудована за проектом великого інженера і вченого В. Г. Шухова.
На перехресті бульвару Шевченка та вул. Можайського починається красивий парк, пам’ятник ландшафтної архітектури , що носить назву «Парк 50 -ти річчя Жовтня». Розташований парк на березі Дніпра.
На його території було висаджено більше 70 цінних і екзотичних деревних порід.
Були створені системи озер , вода з яких каскадами і водоспадами спускається до Дніпра по химерним струмках .
Також в Черкасах є парк Хіміків і Парк перемоги , який знаходиться в південно -західному районі міста.
Там же розташований Черкаський зоопарк – відмінне місце для відпочинку. Тут чисте повітря , багато зелені , мальовниче озеро , яке стало не тільки місцем проживання водоплавних птахів , але й місцем розведення риби для годівлі тварин.
На території зоопарку росте велика кількість зелених насаджень , дбайливо посаджених співробітниками зоопарку . Багато з рослин відносяться до рідкісних видів . Тут міститься понад 200 видів тварин , загальна чисельність яких сягає близько 500 особин ( включаючи птахів , плазунів , рептилій ) . Серед представників тваринного світу в зоопарку є : двогорбий верблюд , лама , бізон , африканський лев , бурий ведмідь , вовк , рись , павіан та інші . Птахи представлені такими видами, як фазан золотий , страус Ему , білоголовий сип , лебідь – шипун , звичайний павич , мандаринка .
У Черкаському краєзнавчому музеї можна побачити прадавні скарби цієї землі , а в художньому музеї є колекція експонатів цього краю , відділ скульптури і галерея живопису з картинами відомих художників. У Черкасах розташований унікальний пам’ятник архітектури – сталева ажурна гіперболоїдних водонапірна башта , яка була побудована за проектом великого інженера і вченого В. Г. Шухова.
Велике значення в Черкасах приділяють освіті молоді . Його вищі і середні спеціальні навчальні заклади – це:
– Черкаська філія Одеської національної юридичної академії
– Черкасько- Дніпрянська академія наук
– Академія пожежної безпеки ім. героїв Чорнобиля
– Черкаська філія Волинського інституту економіки та менеджменту
– Обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників
– Інститут перепідготовки кадрів
– Міжгосподарський навчальний центр управління сільського господарства
– Черкаський інститут банківської справи Національного банку України
– Східноєвропейський Університет економіки та менеджменту
– Черкаський державний технологічний університет
– Черкаський національний університет ім. Б. Хмельницького
– Університет сучасних знань
– Черкаська філія Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна
– Черкаська філія національного аерокосмічного університету ( ХАІ)
– Черкаська філія ПВНЗ « Європейський університет»
– Черкаський філіал Київського національного університету культури і мистецтв (КНУКіМ )
Середні спеціальні навчальні заклади
– Черкаський державний бізнес – коледж
– Черкаський політехнічний технікум
– Черкаський медичний коледж
– Коледж Економіки та управління
– Черкаський кооперативний економіко -правовий коледж
– Черкаський комерційний технікум
– Черкаський художньо -технічний коледж .
До послуг любителів читання в місті безліч бібліотек :
– Обласна універсальна наукова бібліотека ім. Тараса Шевченка Черкаської обласної ради
– Бібліотека ім.Л.Українки
– Науково – Медична бібліотека
– Обласна державна бібліотека для юнацтва
– Дитяча обласна бібліотека ім. О. Кошового
– Черкаська центральна бібліотека для дітей
Піклується керівництво міста і про підвищення культурного рівня черкащан . У Черкаській обласній філармонії можна насолодитися чудовою музикою, а в Черкаському обласному музично -драматичному театрі – подивитися улюблені вистави з грою професійних акторів.
Також у місті є такі промислові підприємства:
– ВАТ «Аврора»
– ВАТ « Асфальтобетонний завод»
– Авторемонтного – агрегатний завод ОСС
– Автоскладальний завод « Богдан Моторс »
– ВАТ «Азот »
– Завод «Черкаський автобус»
– Завод металоконструкцій
– ВАТ «Завод телеграфної апаратури»
– Завод хімічних реактивів
– ТОВ Корпорація «Райагробуд »
– Шляхова ремонтно-механічний завод
– ВАТ « Промтехмонтаж -2»
– ЧШК – Черкаський шовковий комбінат
– ВАТ « Ремпобуттехніка »
– ТОВ «Завод” Строммаш» – Завод «Техномаш»
– Друкарня «Графія Черкаси»
– Друкарня «Прес -Інформ»
– НВК « Фотоприлад »
– Хлібозавод
– Черкаський
авторемонтний завод
– Черкаський ДОК
– Черкаська бісквітна фабрика « Світ ласощів »
– Черкаський приладобудівний завод
– Черкаський ремонтно -механічний завод
– Молокозавод «Юрія»
– Завод Черкаси ЕлеваторМаш
– Консервний комбінат «Верес»