Доктор богослів’я, пастор і проповідник, сімейний консультант, автор наукових праць. В шлюбі з дружиною 22 роки, виховують п’ять дочок та сина. З 2011 року проводить семінари на дошлюбну та сімейну тематики в різних країнах. У 2017 році доктор Лео Франк підготував та провів 32 семінари на сімейну тематику. Проживає з родиною у Німеччині. У своєму інтерв’ю доктор Лео Франк розповідає про свій 22-річний досвід сімейного життя, кризові ситуації в родині та називає три найбільші проблеми сучасних родин.
Які найактуальніші проблеми сучасних сімей, на вашу думку?
Перша проблема – це комунікація. Ми не навчились розмовляти одне з одним. Існують п’ять рівнів комунікації, і якщо пари не працюють одне з одним над цим, то не можуть піднятись вище другого рівня – вони не говорять про свої почуття, про свою точку зору й не мають відкритості.
Друга проблема – це неспропожність вирішувати конфлікти. Ми їх ігноруємо, або ж “робимо щось” на швидку. Та, на жаль, нездатні глибоко, чітко, зрозуміло й фундаментально вирішувати конфлікти.
Третя проблема, яку я бачу в сім’ях, – це неосвіченість або невігластво у питаннях сім’ї, інтимних стосунків, вихованні дітей. Або люди самі нічого не хочуть знати, або ж отримують непрофесійні поради від так званих псевдопсихологів-дилетантів.
Як ви оціните стосунки з вашою дружиною, відповідно до цих трьох проблем?
В цьому році виповнюється 22 роки нашому шлюбу. Комунікація в нас почалась років так через дев’ять від початку створення сім’ї. Думаю, ми зараз на останньому, п’ятому, рівні комунікації. У нас немає жодних заборонених тем одне з одним. Ми спромжні сьогодні вирішувати конфлікти, які існують в будь-яких сім’ях, і це – нормально. Щодо питання поінформованості, то ми разом із дружиною читаємо тематичні книжки. Це, як правило, одна книга про сімейні стосунки, а інша з виховання дітей.
Ви разом з дружиною читаєте книжки?
Інколи ми читаємо разом, інколи по черзі. Я набагато більше читаю, тому що семінари готую весь час. Таку практику ми почали 10 років тому, і за чей час було прочитано близько 40 книжок.
А як ви познайомились з вашою дружиною?
Суперромантики в нашому знайомстві не було, як очікують усі :). Ми зустрілись на одній із конференцій, нас познайомив один наш друг. Перед весіллям ми спілкувались майже рік, жили в Німеччині за 360 км одне від одного. Не часто бачились, адже в той час не було багато можливостей для комунікації – телефонували одне одному раз на тиждень. Не було в нас романтичних доріжок із трояндових пелюсток, роялей чи чогось такого подібного, як зараз це практикується. Коли люди намагаються здивувати мене своїм весіллям, пропозицією, то я кажу, що це все, звичайно, чудово, але справжнє життя починається після першої шлюбної ночі. Багато людей свої енергію, кошти вкладають до весілля, а потім розслабляються – не читають, не працюють над стосунками…
Коли та чому ви почали вести семінари на сімейну тематику? Ви, можливо, хотіли знайти відповіді на свої сімейні проблеми?
Ні, я не шукав відповідей на проблеми в своїй родині, це було скоріше рішення відповісти на запит, проблему інших людей. У 2011 році я провів свій перший семінар на сімейну тематику. Молодь попросила мене провести передшлюбний семінар. У тому ж році я отримав пророче слово, в якому Господь сказав про те, що готує нас до іншої праці.
Ми подивились тоді, скільми ми вже прожили в шлюбі (14 років на той час), які зробили помилки, і що хочемо від шлюбу в майбутньому. І з цього почалось наше інтенсивне дослідження сімейної тематики та служіння в цьому напрямку людям.
Чи проходили ви якісь кризові періоди в своїй сім’ї? Як вийшли з них?
У нас із дружиною не було радикальних криз. Але “нормальні” проблеми в нас, звичайно ж, були, особливо в стосунках з дітьми. Ці кризові ситуацій навпаки зробили нашу сім’ю більш міцною тому, що ми готувались до них.
Я дуже раджу батькам готуватись до періоду в житті, коли в дітей починається перехідний період – від 14 до 16 років. Це катастрофа! В нас шестеро дітей, четверта дитина виходить з цього періоду, а одна лише наближається. З трьома першими дітьми в нас була справжня криза, хоча ми готувались до цього періоду, знали, що він прийде, розмовляли з дітьми про це. Ми сказали: “Ми розуміємо, що ви реагуєте на все емоційно, ваші гормони працюють, але ми ставимо вам кордони й не дозволяємо тих чи інших речей”.
Крім цього, криза середнього віку – теж реальна. Мені 46 років, і я думаю, що ми вже пройшли з дружиною цю кризу успішно, з тієї причини, що ми готувались до цього. Будь-які кризи – треба не просто закривати очі й говорити: “якось пройде”. Але необхідно готуватись, тому що це прийде, а ви вже будете готові.
Які головні принципи у вихованні ваших дітей?
Перше, про це я вже сказав раніше, ми встановлюємо кордони, за які не дозволяємо виходити дітям. Інший принцип у вихованні ми взяли з Приповістей 22:6 – “привчай юнака до дороги його, і він, як постаріється, не уступиться з неї”. Це принцип індивідуальності. Євреї надавали уваги тому, що це шлях саме ”його”, а не бабусі чи дідуся. Батьки часто хочуть побачити в своїх дітях те, чого вони не досягли. Наше бажання знайти те, що Бог вклав у наших дітей.
Крім цього, є принцип “двох рук” у вихованні (так називали його євреї). Одна рука обнімає -принцип любові, а інша – дисциплінує, ставить кордони та інколи карає. Постановка кордонів завжди вестиме до бунту, якщо діти не впевнені у вашій безумовній любові.
Наприклад, ми говоримо своїм дітям: “Ми дуже хочемо, щоб у вас були гарні оцінки, щоб ви навчались у хорошій школі, але, навіть, якщо це не так, то ми все одно любимо вас безумовно, навіть, коли ви підете не тим, шляхом, яким ми вирішили. Можливо, ми не з усім погоджуємося, але любов наша до вас – незмінна”. І ось тоді коли ти ставиш кородони, але проявляєш безумовну любов, то можна все перемогти.
Як створити затишну атмосферу в домі?
Говорять, що атмосферу в домі створює дружина, це й правильне твердження, й ні. Якщо чоловік не буде до цього докладати зусиль, не даватиме дружині позитивних емоцій та вражень, не поспішатиме додому, то як би дружина не намагалась, затишок створити буде важко. Ми вирішили, що відповідальні за атмосферу в домі – обидва партнери.
Щодо іншого, що створює позитивну атмосферу в домі, то це – сміх.
На жаль, у жодній християнській книжці ви не знайдете пораду про те, що треба сміятися в домі, почуватись абсолютно вільним, а коли необіхідно й поплакати.
Найбільша річ, яку батько може передати своїм дітям, це те, як він сильно любить свою дружину. Щоб дівчатка захотіли подібного чоловіка, хлопці знали, яким повинен бути справжній чоловік.
У вашому домі ви багато смієтесь?
Обов’язково, це створює атмосферу чогось справжнього. Крім цього, відомий терапевт-професор з Вашингтону Джон Ботман, один із найкращих у сімейному напрямі, сказав про те, що 70 відсотків того, чи буде щаслива родина, визначає той фактор, чи є чоловік та дружина найкращими друзями.
Яке основне покликання чоловіка та жінки?
Я вірю в цільне призначення чоловіка та жінки. Чоловіки покликані бути успішними батьками, працівниками-бізнесменами, церковними служителям, гарними партнерами у шлюбі. Кожна з цих ролей повинна бути успішною. Тому що часто ми бачимо чоловіків, які успішні лише в одній сфері, наприклад, у бізнесі, але в сім’ї – повне фіаско… Моя головна думка, яку я намагаюсь донести через свої семінари – це те, що ми не маємо права бути успішними в одній сфері, але в кожній з них досягнути максимуму.
Жінка ж повинна бути успішною дружиною, мамою, якщо працює, то й на роботі, в бізнесі не пасти задніх, і не забувати й про покликання в церкві.
Що б ви змінили в своєму шлюбі, оглядаючись на 22-річнй досвід?
Ми б від початку розмовляли б на всі теми з дружиною й більше інформували б себе на сімейні теми.
Дякую за розмову!
Автор: Oльга Бідненко