Чим зайнятися на пенсії — надихаючі історії черкащан

В Україні 11 мільйонів пенсіонерів. В Європі цей час асоціюється з подорожами та відпочинком. В нашій країні ситуація інша, пенсіонери скоріше виживають, ніж розважаються. Та незалежно від проблем навіть в Україні цей час може стати можливістю для самореалізації та розвитку. В міжнародний день літніх людей ми знайшли надихаючі історії наших пенсіонерів, та дізналися де і як себе реалізувати в Черкасах на заслуженому відпочинку.

Галина Михайлівна Мітяєва вийшла на пенсію 17 років тому. Перший час дуже переживала. Все життя жінка пропрацювала педагогом і раптом залишилася поза професією.

“Мене турбувало, що у мене немає колективу. Я пам’ятаю, як брала одну квитанцію на оплату і йшла платила, а на наступний день брала іншу і йшла платила, щоб зайняти свій час”, — каже Галина Михайлівна.

Зараз вона відвідує курси прикладного мистецтва та арт-терапії в територіальному центрі надання соціальних послуг. І відчуває себе щасливою в компанії однодумців.

“Робота руками добре розвантажує мозок. Ти не напружуєшся, і все. Життя прекрасне і дивовижне”, — відзначає пенсіонерка.

Найпоширеніші проблеми пенсіонерів, про які говорять соціальні працівники, — це низька матеріальна забезпеченість, скарги на здоров’я та самотність. Душевний стан загострює інші болячки, адже для багатьох людей у поважному віці працювати — значить бути потрібним.

На пенсії вони не завжди можуть знайти собі застосування. Ми розібралися, де можуть реалізувати себе пенсіонери в Україні та знайшли історії, які нас надихнули. Вони разом беруть участь у конкурсах та займаються у гуртках. Пані Раїса вже 10 років, як вийшла на пенсію. 7 років тому зайнялася бальними танцями для людей поважного віку. На заняттях жінка несподівано зустріла своє кохання.

Він прийшов, я прийшла, він мене пригласив на танок, і так ми не розлучаємося вже 7 років”, — каже пенсіонерка Раїса Хижняк.

Територіальні центри соціальної допомоги є у кожному обласному центрі. Вони безкоштовно пропонують курси з гімнастики, арттерапії, танців, комп’ютерної грамотності, та багато інших. У Черкасах в таких центрах займаються близько 900 осіб.

“З виходом на пенсію активне життя тільки продовжується. Наші відвідувачі, які приходять, вони розуміють, що отримала пенсійне — це лише додаткова така можливість реалізувати себе, як художника, танцюриста, актора”, — відзначає директорка територіального центру надання соціальних послуг для Черкас Альона Щербак.

Знайти себе в творчості вдалося і Світлані Борисівні. Жінка на пенсії почала займатися в гуртку арттерапії, а потім його очолила.

“Я перший рік нічого не могла, нічого не вміла, але старалася. Потом як відкрилося нове дихання, нове життя. І я зрозуміла, що я можу все”, — каже керівниця гуртка з арт-терапії Світлана Пушкаренко.

Від своєї роботи жінка отримує неабияке задоволення. Вона відчуває себе потрібною та важливою.

“Я знала, що треба щось добро робити людям. Тому, що  десь є люди, які щось роблять, якісь є організації, які щось роблять для людей і я це знайшла”, — каже Світлана.

Стати викладачем у територіальному центрі можуть усі охочі, готові викладати свої навички іншим. Так у закладі з’явилися курси з бісероплетіння та китайської гімнастики.

“Ми стараємося охопити абсолютно всі напрямки інтересів наших відвідувачів для того, щоб кожен, хто прийшов, міг знайти для себе щось цікаве, і коли до нас приходять люди з якимись своїми вподобаннями, вони мають змогу зібрати біля себе людей зацікавлених і творити свій напрямок. Ми стараємося так змістити графіки, щоб кожен, хто може і хоче навчити чогось інших мав таку можливість”, — відзначає фахівчиня із соціальної роботи першої категорії Марина.

Окрім територіального центру в Черкасах є ще місця для навчання та спілкування пенсіонерів. Безкоштовні курси комп’ютерної грамотності для людей похилого віку після відкриття вчинили справжній фурор.

Скажімо відверто, я був один з тих небагатьох, хто в неї не вірив. Ну дай Бог набрати декілька груп і то буде добре, але виявилося, що після першого інтерванонсу цієї школи, ми отримали більше 200 дзвінків за перші 5 днів. Сформували 15 груп по 15 осіб”, — каже  координатор курсів комп’ютерної грамотності для людей похилого віку Сергій Шмиголь.

Цього року в Україні стартувала національна кампанія з цифрової грамотності – під час неї планують навчити 6 млн українців. Її завдання допомогти освоїти базові навички роботи в інтернеті.

Долучитися можна на онлайн платформі, у бібліотеках, які взяли на себе таку відповідальність, територіальних центрах. Організатори курсів у Черкасах також підкреслюють актуальність цієї потреби.

“Люди дійсно відчувають величезну прірву між  своїми дітьми, своїми онуками і ними самими. Вони бачачи, що зараз дуже багато послуг переходить в інтернет, скільки часу можна зекономити, здійснюючи платіж, скільки можна зекономити коштів, розуміють важливість навчання”, — відзначає Сергій.

Учасники навчального курсу проходять десять занять. Учаться реєструватися в соціальних мережах, писати електронні листи, користуватися медичним кабінетом, сплачувати комунальні послуги та багато іншого. Мотивації до навчання у пенсіонерів багато.

“Ми навчаємося, щоб в житті могли не просити дітей, щоб вони нам допомагали, а самі могли записатися до врача, передати показники, щось цікаве подивитися в комп’ютері”, — каже учасниця курсів комп’ютерної грамотності для людей похилого віку Лідія Бойко.

“Дідусь прийшов на курси, до цього не маючи смартфона взагалі. Ми зареєстрували електронну пошту, він освоїв електронну пошту навіть у смартфоні, освоїв, вайбер”, говорить викладач курсів комп’ютерної грамотності для людей похилого віку Юрій Спіжевий.

На пенсії не обов’язково залишатися наодинці з собою. Цей час може стати можливістю реалізувати себе, навчитися новому та відкрити у собі друге дихання

.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: