Минулого тижня українці зареєстрували електронну петицію до Президента України з пропозицією зобов’язати громадян, які “викидають” домашніх улюбленців, сплачувати за їхнє утримання в “Центрах захисту тварин”. У зверненні пропонують оплачувати термін перебування в центрі до передачі іншому господарю або смерті тварини. Ми розбиралися наскільки це актуально для Черкас, а також де беруться безпритульні тварини та що з цим робити.
На фото собака Єва – чистокровний маламут із родоводом. Жила в сім’ї і обожнювала своїх господарів. Та півтора місяця тому вони від неї відмовилися, тому що у Єви почалися проблеми зі здоров’ям, а лікувати тварину у господарів не знайшлося часу.
“У неї шерсть вилазила шматками, були закислі очі і ніс. На неї просто без сліз дивитися не можна було”, – розповідає керівниця черкаського міського товариства захисту тварин “Друг” Валентина Калініна.
Собаку врятували в товаристві захисту тварин “Друг”. Єву полікували, зробили стерилізацію, і сподіваються, що знайдуться люди, які заберуть її у сім’ю. Таких собак в притулку товариства зараз 273. Серед них, як і серед людей є з трагічними долями. Є така, що до того, як потрапила в притулок, втратила одну лапку.
Серед них, як і серед людей є з трагічними долями. Є така, що до того, як потрапила в притулок, втратила одну лапку. Інша рік жила в заколоченому ящику, щоб вона не висовувала голову, хазяїн почепив на єдиний отвір сапку, яка різала їй шию. Більшість собак, які опиняються спочатку на вулиці, а потім у притулку, з’являються там у результаті безвідповідальності людей.
“Як правило це не відповідальні господарі, в основному на вулиці виявляється потомство. Тварин не стерилізують, потім не можуть впоратися з потомством і викидають. В коробочках підкидають, бо думають, що добрі люди заберуть, але ніхто не думає про те, що тварин на вулиці чекає дуже багато небезпек, це і машини та інші агресивні тварини, і на жаль, ми не завжди встигаємо забрати цих тварин з вулиці, коли ще все в порядку, дуже часто буває, що це вже після ДТП, або після покусів”, – відзначає керівниця черкаського міського товариства захисту тварин “Друг” Валентина Калініна.
Тому у крайніх випадках собаку краще віддати у притулок, ніж просто викинути на вулицю. Тварини на вулиці можуть стати агресивним та кидатися на перехожих.. Наприклад, якщо люди з ними жорстоко поводилися, або у період “залицянь”, тоді вони будуть оберігати свою самку. Найнебезпечніше те, що важко визначити, чи здорова собака, яка вкусила людину.
“Хижі тварини є переносниками такого небезпечного стану, як сказу. На жаль наша країна ніяк не може позбутися від цього захворювання і Черкаська область нема на останніх місцях з цих проблем. Є два джерела цієї хвороби. Це лісовий, тобто лисиці, і міський – це тварини бродячі в першу чергу, плюс домашні тварини, які ходять на вулицю. І памятайте – це абсолютно смертельне захворювання”, – каже лікар ветеринарної медицини Єгор Єлєсєєв
Особливо важливо спостерігати за дітьми та вчити їх не контактувати з тваринами на вулиці, маленька подряпина, може стати причиною хвороби. Аби запобігти такій ситуації тварин відловлюють стерилізують та вакцинують, а потім відпускають.
“В середньому в місяць відловлюється від тридцяти до п’ятдесяти собак, 20 – 30 з них повертається на місце вилову. Інших собак, якщо вони не виявляють агресію, намагаємося прилаштувати через соціальні мережі ”, – говорить начальник дільниці по роботі з тваринами Андрій Ткаченко
Чуючи про небезпеку, яку несуть безпритульні тварини є ті, хто пропонує знищити їх у місті взагалі.
“Деякі люди думають, що якщо забрати всіх собак з міста, проблем не буде. Але як то кажуть місце порожнім не буває і, в будь-якому випадку, набіжать навіть з іншого району. І людям не потрібно буде вивозити їх сюди. Вони просто самі по собі поприходять. Коли ми випускаємо собаку, вона залишає запах і грубо кажучи тримає свою територію, і інші собаки туди не йдуть”, каже Андрій Ткаченко.
Програма стерилізації в Черкасах діє вже 5-тий рік і кількість собак на вулицях зменшилася вшестеро. Проте їхня кількість часто поновлюється за рахунок домашніх тварин. Тому волонтери, які їм допомагають, закликають відповідально ставитися до догляду за тваринами, і пам’ятати, що тварина – це живе створіння, а не іграшка.
“Потрібно дуже добре подумати, перш, ніж взяти тварину, не можна просто на емоціях це робити. Собака живе в середньому до 15 років. Потрібно розуміти, що це 15 років буде відповідальність, не можна просто погратися і викинути, не можна брати як подарунок дитині. Ви повинні розуміти дорослі, що це на вас буде в першу чергу відповідальність ”, – відзначає Єгор Єлєсєєв.
Вдаватися в те, як потрібно доглядати за тваринами, перш ніж брати їх додому закликають і ветеринари. На домашнього улюбленця треба буде витрачати час та гроші. Якщо ви все ж наважилася завести собаку, пам’ятайте, що ви можете знайти собі друга, який зараз потребує допомоги і буде все життя вдячний за те, що ви її надали.
“Тварини притулку дуже вдячні. У нас всі тварини щеплені, стерилізовані, ви берете собі вже навіть підлітка або дорослу собаку, у вас готова собака до любові і ласки, вона вже готова дарувати вам тепло”, – каже Валентина Калініна.
Завести домашнього улюбленця – це ніби прийняти нового члена в сім’ю. Перш ніж це зробити задайте собі питання наскільки ви готові до такої відповідальності, бо за вашу примху хтось може заплатити життям.