4 листопада Верховна Рада голосуватиме за закон, який може позбавити грифу всі просімейні учбові програми

У порядку денному Верховної Ради на 4 листопада стоїть на голосування законопроект № 3900 із такою позитивною назвою «Щодо забезпечення якості навчальної літератури». Однак, якщо заглянути всередину цього законопроекту то ми бачимо, що його автори під гарними лозунгами та поруч із позитивними змінами закладають механізм для боротьби з просімейними та духовно-моральними учбовими програмами, які на сьогодні викладаються в школах, як курс за вибором, але проти яких не могли придумати легітимний механізм, аби їх ліквідувати.

4 листопада Верховна Рада голосуватиме за закон, який може позбавити грифу всі просімейні учбові програми

Автори законопроекту у Пояснювальній записці до проекту Закону України №3900 «Про внесення змін до закону України «Про освіту» щодо забезпечення якості навчальної літератури» майже не приховують, що хочуть закласти механізм боротьби з духовно-моральними та просімейними програмами, аби грантові організації мали механізм блокування будь-яких «невгодних їм» учбових матеріалів, через так звану «антидискримінаційну експертизу».

Ось, що кажуть автори законопроекту: «…Ще однією проблемою є забезпечення якості навчальної літератури, що виготовляються за кошти фізичних та юридичних осіб та мають гриф “схвалено до використання у закладах повної загальної середньої освіти”. Процедура отримання цього грифу була недосконалою. Тільки за останні три роки виникло два гучних публічних обговорення навчальної літератури до предметів варіативної складової, які містили твердження, що суперечили науковим фактам та містили ознаки дискримінації.

Однак нормативних підстав для відкликання грифу було недостатньо, врешті рішення залежало від особистої думки членів Науково-методичної ради з питань освіти Міністерства освіти.»

Варто звернути увагу, що в даному контексті йде мова не про програми, що містили уроки сексуальної освіти для дітей, або якісь аморальні речі, а йде мова про програму «Основи сім’ї» та предмети духовно-морального спрямування, які хотіли експрес-методом позбавити схвалення МОН (грифу) під приводом, що вони нібито містили ознаки дискримінації.

Отже ми бачимо, що одна із цілей авторів — створити ефективний механізм позбавлення грифу невгодних, дискримінуючих програм.

Якщо ми згадаємо основні перли зазначеної антидискримінаційної експертизи, то на думку спадає скандал з підручниками в МОН, коли так звана «антидискримінаційна експертиза»  рекомендувала викреслити з підручників «батьків» та замінити на «рідних», рекормендувала не говорити про «традиційну сім’ю» бо це теж дискримінація і т.д.

4 листопада Верховна Рада голосуватиме за закон, який може позбавити грифу всі просімейні учбові програми 4 листопада Верховна Рада голосуватиме за закон, який може позбавити грифу всі просімейні учбові програми 4 листопада Верховна Рада голосуватиме за закон, який може позбавити грифу всі просімейні учбові програми

Які небезпеки приховує зазначений законопроект?

В статті 75 Закону про освіту пропонується добавити такий абзац:

«Навчальна література, що виготовляється  (придбається) за кошти місцевих бюджетів, юридичних та фізичних осіб, може проходити експертизу за ініціативи авторів (авторських колективів), розробників, видавців або на підставі звернення фізичних та юридичних осіб у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.»

Звертаємо вашу увагу, що автори прописують в своєму законі, що вимагати проведення експертизи (зокрема антидискримінаційної) можна на підставі звернення громадян або юридичних осіб.

Ті, хто слідкували за епопеєю з  спробою позбавити схвалення \грифу програми «Основи сім’ї», бачили, що це було ініційовано через звернення групи батьків у 50-60 чоловік та 5-6 організацій. Однак так як цей механізм не був закріплений у законі, то довести до кінця даний план не вдалося, бо з одного боку це був не врегульований законом механізм, а з іншого боку – на підтримку програми прийшло звернення близько 10 000 громадян і батьків та близько 100 організацій, що змусило МОН вести себе в рамках закону.

Саме тому в законопроект 3900 вирішили внести механізми з допомогою яких ліберальні та ЛГБТ організації зможуть блокувати та позбавляти грифу ті програми, які на їх думку когось дискримінують.

Головне науково-експертне управління Верховної Ради не підтримує 3900

Цікаво, що введення в профільне законодавство щодо освіти зазначених ідей щодо експертизи не підтримує Головне науково експертне управління Верховної Ради, яке зазначило:

Насамперед зазначимо, що відповідно до ст. 4 Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні». З огляду на зазначене, включення положень, які тим чи іншим чином забороняють дискримінацію в галузеве законодавство, є недоцільним. Крім того, це може породити прецедент щодо необхідності включення антидискримінаційних положень і до інших законодавчих актів, що вбачається зайвим. Більш логічним вбачається врегулювання на основі положень Конституції України (наприклад, не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками (ч. 2 ст. 24); шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки і чоловіка (ч. 1 ст. 51)) та законів України питань їх виконання в підзаконних нормативно-правових актах.

Профільний комітет ВРУ пропонує прийняти 3900

У своєму висновку профільний комітет ВРУ з питань освіти, науки та інновацій пропонує прийняти даний законопроект за основу та зазначає наступне:

Зазначеним законопроектом  пропонується внести зміни до Закону України «Про освіту», які спрямовані на «встановлення чітких вимог до якості навчальної літератури, насамперед тієї, що використовуються у закладах повної загальної середньої освіти, та механізму перевірки дотримання цих вимог» (пункт 2 Пояснювальної записки). Необхідність прийняття законопроекту обґрунтовується низькою якістю навчальної літератури, зокрема шкільних підручників та посібників, які містять дискримінаційні вислови та зображення (випадки дискримінації на підставі статі, раси, етнічного походження, стану здоров’я, складу сім’ї тощо).

Саме питання протидії дискримінації є важливим і як церкви так і всі свідомі громадяни виступають проти дискримінації. Однак, боротьба з нею не має бути знаряддям у нав’язування чиєїсь ідеології та містити в своїй основі бажання переламати сімейні та моральні цінності цілого народу та загнати дітей і суспільство в придуману кимось аморфну парадигму, де нормальні цінності стають ненормальними і дискримінаційними, а якісь збочення отримують привілейований статус та нав’язуються.

Враховуючи зазначене, закликаємо активно декларувати свою позицію, щодо законопроекту 3900.

джерело: sobor.com.ua

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: