Коли Вікторія, як завжди допомогала бабусі на городі, вона і не думала чим це може для неї закінчитися. Був звичайний літній ранок, от тільки сонце палило нещадно. Раптом у дівчини все поплило перед очима.
«Мені стало дуже погано, видно сонце напекло в голову і через те в мене почало паморочитися в голові, при чому в очах з’являлися білі кружочки, їх було дуже багато і я втратила свідомість. Коли я вже отямилася, то в мене руки тряслися, ноги тряслися», – каже черкащанка Вікторія Скубацька.
Тепловий удар — це форма гіпертермії, за якої різко підвищується температура тіла. Він трапляється після впливу екстремальних температур. Один із різновидів теплового удару – сонячний. Його провокує тривале перебування на сонці.
«Виникає сильний головний біль, слабкість, запаморочення, нудота, порушення слуху, може буть і блювота. І стан може погіршитися до втрати свідомості, шкіра зазвичай стає червоного кольору», – відзначає лікар-терапевт Катерина Погоріла.
Найважливіші заходи запобігання теплового удару — уникати зневоднення та енергійних фізичних навантажень у спекотну, вологу погоду. Якщо ж все-таки на сонці стало погано, потрібно негайно вжити необхідних заходів.
« При перших ознаках потрібно перейти в холодне приміщення, або перенести туди постраждавшого. Треба розстібнути одяг, тісний комірець, пасок, якщо вони є на людині, змочити обличчя холодною водою, дати напитися прохолодної води, якщо не втрачена свідомість, обгорнути тіло вогкою тканиною, змочене у воді простирадло, намочити одяг, на голову потрібно покласти холодний компрес», – відзначає лікар.
Після такого удару можуть бути і більш тривалі наслідки. Після того, як Вікторія втратила свідомість, у дівчини від надміру сонця може підніматися тиск. Тому вона стала набагато обережніша, і чітко притримується правил, які рекомендував лікар.
« Після цього, якщо сильне сонце і потрібно виходити на вулицю, намагаюся брати з собою кепку», – каже Віка, – «Беру ще сонцезахисні окуляри, що теж не менш важливо і також намагаюся одягати одяг з легкої тканини, бо це теж була порада від лікаря, і беру з собою пляшечку з водою»
Збільшити кількість випитої води в спеку, рекомендує і дієтолог Анна Собко. За її словами від підвищення температури організм зневоднюється і потребує поновлення ресурсів.
Анна Собко – фахівчиня з функціонального харчування, кандидатка технічних наук, голова Черкаського осередку Асоціації кулінарів України
«Є загальна рекомендація 30 грамм води на кілограм, якщо людина важить приблизно 60 кілограмів, то це 1800 мл. на добу, а якщо ми маємо підвищену температуру, десь до 2-х з половиною, до трьох літрів», – відзначає Анна.
Літа – це чудова пора, та із сонцем жарти погані. Пийте воду, носіть головний убір та пам’ятайте про те як надавати першу допомогу при тепловому ударі. І тоді спека вам не зашкодить.