12 квітня відзначається День працівників ракетно-космічної галузі України та Міжнародний день авіації і космонавтики.
Свято присвячене першому в історії польоту людини в космос. У цей день в 1961 році Юрій Гагарін першим у світі здійснив орбітальний обліт Землі.
А 18 березня 1965 вперше в світі був здійснений вихід людини у відкритий космічний простір. Його зробив льотчик-космонавт СРСР Олексій ЛЕОНОВ під час польоту на космічному кораблі «Восход-2».
Це був великий крок і для людства, і для 30-річного космонавта Олексія Леонова. Про те, як все було тоді і що сталося в його житті після, двічі Герой Радянського Союзу розповів «Співбесідникові».
– У вас були хоч якісь сумніви перед стартом, що може не вийти?
– Сумнівів не було. Було бажання швидше це зробити. Хоча ніяких підручників та інструкцій не було і ніхто не міг мені їх дати. Як сказав Сергій Павлович: «Прилетиш – розповіси».
Юрій Гагарін і Олексій Леонов на першотравневій демонстрації
– І що ви йому розповіли?
– Випливши з люка і зачепившись руками за поручні шлюзовий камери, я побачив зірки: вони були всюди – зверху, знизу, збоку …
Людина-то знаходиться над Землею, і Земля – це не вісь координат, координати треба було визначити після виходу. Зверху було Сонце, а внизу – на землі, а нижній огляд шлюзові камери. Земля ж десь там умовно ходила, бо корабель міняв своє становище. Дуже важливо було визначити осі координат. І відразу думати про те, де верх, а де низ.
– Ви розгубилися? Це було гарно?
– Якби я розгубився, тут би з вами зараз не сидів. Перше, що я побачив, – це все Чорне море із заходу на схід, весь Кримський півострів, Румунію, Болгарію, Італію на горизонті. Голову підняв – Балтійське море, Калінінградську затоку.
Юрій Гагарін, Микита Хрущов, Ахмед Сукарно (президент Індонезії), Леонід Брежнєв на прийомі в Кремлі (червень 1961 г.)
– Ви змогли все так точно визначити?
– Звичайно, я ще в школі вчився по географії на «відмінно». Вся так звана поверхня була добре вивчена, і я в будь-який момент з закритими очима міг вгадати, що це на Землі.
Мене запитували, над чим я пролітав. Я кажу: Кавказ, зараз пройшли Головний хребет, Цімеська бухта, далі Волга-Волга піді мною. І незвичайна тиша. Я на все життя цю тишу запам’ятав, бо чув, як працює серце, чув своє важке дихання.
Бесіда Святішого Патріарха Алексія I з Юрієм Гагаріним на прийомі з нагоди польоту першої людини в космос. (Квітень 1961 г.)
– Олексій Архипович … а Бога ви там бачили?
– Ні, на жаль, не бачив. 1
4 квітня 1961 у час прийому в Кремлі Микита Сергійович (Хрущов. – Авт.) Після третьої-четвертої здравиці обережно запитав Гагаріна: «Юра, а ти Бога бачив?» Той відповів жартома: «Бачив». Хрущов: «Прошу тебе, нікому про це не кажи».
Через деякий час до Гагаріну підійшов Патріарх і запитав про те саме. Йому вже незручно було жартувати, і він відповів: «Ні, отче, на жаль, не бачив». Патріарх: «Прошу тебе, Юра, нікому про це не кажи». Це Юра мені сам розповідав.