Її історія надихає. Замість того, аби попрощатися з життям черкащанка Еліна стала першою пацієнткою в Україні, якій пересадили кістковий мозок від нерідного донора. Позаторік дівчині діагностували рак крові. Після хіміотерапій, хвороба відступила, а навесні 2021-го рак повернувся. Єдине, що могло допомогти – це операція, яку ще не робили в нашій країні.
« В мене не було іншої надії, ні хімія, ні лучова терапія. Пересадка – це останнє, що могло мені допомогти», – каже пацієнтка Черкаського онкодиспансеру Еліна Торопенко.
Раніше донорську трансплантацію кісткового мозку українці робили лише за кордоном. Це коштувало понад 100 тисяч доларів. Та полетіти туди дівчина не могла, вона могла просто не пережити дороги.Тепер же вона вперше в Україні була проведена у нас, в Черкаському обласному онкодиспансері.
Медики препаратами знищили кістковий мозок пацієнтки із пухлиною, аби на це місце підсадити дібрані клітини. Операцію провели 19-го серпня в Черкаському обласному онкодиспансері. Місяць лікарі тримали у таємниці проведену операцію, і лише, коли дівчину здорову та щасливу почали готувати до виписки, показали пацієнтку журналістам.
«Я більше всього хотіла обійняти маму, ви навіть не уявляєте наскільки в лікарнянних стінах не вистачає рідної людини, тому що так, звісно, я дуже-дуже люблю медсестричок, санітарочок лікарів, це насправді по відчуттям вони вже мені, як рідна сім’я, але все-таки дуже-дуже скучила за мамою, за своєю ріднею», – ділиться Еліна.
Донора для Еліни знайшли аж у Німеччині у Світовому реєстрі донорів кісткового мозку Транспортували кістковий мозок – літаком. Те що вдалося знайти донора це майже диво, вважає співзасновник Українського реєстру донорів кісткового мозку Роман Куць.
«Комбінації генів дуже складні. Наприклад з донорством крові, все просто. Там 3-4 групи крові, і легко підібрати донора: перша група- перша група. Резус плюс -резус плюс. А тут ми маємо 10 параметрів, і в сумі вони дають більше 50 мільйонів комбінацій. І ми бачимо, що більше ніж 40 відсотків українців для яких ми проводимо пошук не мають у світі відповідного донора.
За весь період незалежності України не проводилася поляризаційна компанія, щодо донорства кісткового мозку, вважає Роман. Тому в Українській базі 5 тисяч донорів у той час, як міжнародна база налічує 39 мільйонів. А стати донором та спасти чиєсь життя за його словами дуже просто.
«Потрібно зайти на наш сайт, заповнити анкету на отримання тест-набору, який прийде по пошті, заповнити інформовану згоду. Зробити три мазки: з внутрішньої сторони щоки і відправити це все нам. Далі ми організуємо весь процес», – каже Роман.
Нині на операцію і реабілітацію витратили 2 мільйони гривень. У держбюджеті 2022-го вже передбачили гроші на такі трансплантації:
«На наступний рік в бюджеті, який проголосував уряд є збільшення суми коштів понад 700 млн. гривень саме на проведення трансплантації в Україні, плюс ми додатково заложили 280 мільйонів гривень для того, щоб закупити лабораторне обладнання і створити дворівневу мережу лабораторій, яка дозволить зробити всі необхідні лабораторні дослідження», – каже міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко
Еліна ж уже отримала своє диво. Дівчина повертається додому і будує плани на майбутнє. Вона мріє стати кондитеркою і дарувати іншим щастя.