Один з храмів в Умані перейшов на новоюліанський календар

Роман Юрченко розповідає, що він є священником вже 16 рік і завдяки спілкуванню із парафіянами має реальну картину настрою і потреб людей, зокрема й в питанні переходу на новоюліанський календар.

— Це питання обговорювали ще коли я в семінарії навчався і говорили: «Чого ж ми не переходимо?» Пояснювали: «Ми боїмося, що люди не захочуть». Бо такі випадки були в Греції, в Америці, — говорить отець Роман. — Але, що мене як священника спонукало не раз звертати увагу парафіян на це: до церкви, на превеликий жаль, рідко ходить ціла сім’я, в переважній більшості і найчастіше ходить жінка, а чоловік — ні. І, звичайно, жінка одна й дотримується постів, а інші члени родини цього не роблять. Таким чином виходить, що жінка вимушена поститися окремо, а реальності це зробити складно. І найчастіше це стосується святкування Нового року посеред посту і люди порушують піст, бо люди готуються і готують, адже завдання сім’ї бути одним цілим. І логічно було б святкувати Різдво Христове, а потім Новий рік.

Священник зазначає, що новоюліанський календар — це ще й курс держави на Європу:

— Відправна точка була, коли 25 грудня зробили державним святом та вихідним. І часто я зустрічав, що люди говорили, що вже святкують Різдво 25 грудня. На що я завжди на проповідях людям казав: «Що вони святкують, де вони святкують? Бо до церкви не йдуть, служби такої в церкві немає.» Церква завжди йшла за людьми і для мене мало велике значення, щоб ми з моєю громадою теж перейшли на новоюліанський календар. І тут вирішальну роль відіграла наша Православна Церква України, тому що в минулі роки вони дозволили вже деяким громадам святкувати по новому, хоч і не було ще такої загальної практики, просто сказали, що хто хоче, то можуть розпочинати перехід на цей календар новоюліанський.

Перехід на новоюліанський календар — це бажання людей, громади. Роман Юрченко розповідає, що громада Марії Магдалини невелика, складається з більш молодих людей також тих, хто раніше ходив до московського патріархату, але з часом для них це стало неможливим через війну, є й ті, хто ходив у Свято-Троїцький храм до отця Олександра, але їм трохи далеко туди.

— Ми в церкві говорили про це рішення держави перейти на новоюліанський календар, дискутували. І ось кожного року під впливом ЗМІ люди все частіше запитували: «Коли ми будемо переходити? Чи перейшли ми вже? Коли ми будемо святкувати Різдво?» Я відповідав, що так як завжди, а люди перепитували: «Як так?» — розповідає священник. — Це дійсно актуальне питання і з року в рік все більше людей, величезна просто кількість, запитували, і по телефону дзвонили, і особисто, і від тих, хто рідко ходить було таке питання. Цього року кожну громаду опитали. І коли опитали нашу громаду та інші, то всі громади ПЦУ в Умані і по селах висловилися за перехід.

Тож, віряни храму Марії Магдалини ПЦУ стали першими в Умані, хто перейшов на новоюліанський календар.

— Коли я прочитав, що є рішення синоду нам це робити, то на Стрітення людям оголосив про нього і сказав, що перше свято, яке ми вже перейдемо святкувати по новому календарю, буде Благовіщення, і воно буде не традиційно 7 квітня, а 25 березня, — говорить отець Роман. — Інші священники напевно вирішили почекати, коли це буде офіційно і єпископ буде переходити. Зараз єпископи активно радяться зі священниками, благочинними на цю тему, які теж будуть опиратися на громаду, яка виявила рішення. В травні можливо буде рішення собору.

Роман Юрченко говорить, що попереду у священників ще багато викликів, які будуть пов’язані з переходом на новоюліанський календар:

— З яким питання я ще стикнувся: зараз війна і багато людей, які раніше ходили в церкви московського патріархату, прийшли до нас. Вони тільки почали ходити, а наша громада вже перейшла на новоюліанський календар — це вже пересторога для них, бо багато разів говорили ж, що то не така церква і подібне. Тож, я пояснюю, що кожен з нас не раз переносив свої свята, наприклад, день народження на вихідні. Тому з церковної точки зору я взагалі не бачу якихось проблем, крім однієї — що люди звикли, — зауважує Роман Юрченко.

Настоятель храму Марії Магдалини отець Роман Юрченко говорить, що дати свят за юліанським календарем можна побачити в молитовнику — там дві дати вказано. За новоюліанським календарем цикл свят починається на два тижні раніше — церковний рік, який включає в себе всі свята, які були нерухомі: Петра й Павла було в липні — переноситься на червень, Марії Магдалини було в серпні — переноситься на липень, Успіння Богородиці 28 серпня — переноситься на 14 тощо. Всі дванадесяті свята переносяться.

джерело: “ДЗВІН” (dzvin.media)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *