Іудеї і християни: в чому різниця між ними?

Іудеї і християни В чому різниця між ними? Вони є послідовниками суміжних віросповідань, що належать до авраамическим релігіям. Але багато розбіжностей у розумінні світу часто приводили їх до ворожості і гонінням як з одного, так і з іншого боку. Натягнутість у відносинах між іудеями і християнами існує з давніх часів. Але в сучасному світі обидві релігії йдуть до примирення. Давайте ж розглянемо, за що юдеї переслідували перших християн. Що послужило приводом до багатовікової ворожнечі і воєн? 

Відносини між іудеями і християнами в ранній період

На думку деяких дослідників, Ісус зі своїми учнями сповідував вчення, близьке сектантських рухів фарисеїв і саддукеїв. Християнство спочатку визнавало єврейський Танах священним писанням, з-за чого на початку I століття вважалося звичайною іудейською сектою. І вже пізніше, коли християнство почало поширюватися по світу, його визнали окремою релігією – наступницею іудаїзму. Але ще на перших етапах становлення самостійної церкви ставлення іудеїв до християн було не дуже доброзичливим. Часто євреї провокували римські влади на гоніння в бік віруючих. Пізніше в книгах Нового Завіту євреїв приписувалася повна відповідальність за муки Ісуса і відображені переслідування ними християн. Це стало причиною негативного ставлення послідовників нової релігії до юдеїв. А пізніше використовувалося багатьма християнськими фундаменталістами для виправдання антисемітських дій у багатьох країнах. Починаючи з II століття н.е. негативістські настрої по відношенню до євреїв у християнських громадах тільки зростали.

Іудеї і християни: в чому різниця між ними?

Християнство та іудаїзм в сучасності

Протягом багатьох століть між двома релігіями існували напружені стосунки, які часто переходили у масові гоніння. До таких інцидентів можна віднести хрестові походи і попередні їм переслідування євреїв в Європі, а також голокост, влаштований нацистами в роки Другої світової війни. Відносини між двома релігійними течіями почали налагоджуватися в 60-х роках ХХ століття. Тоді католицька церква офіційно змінила відношення до юдейського народу, виключивши антисемітські елементи з багатьох молитов. У 1965-му Ватикан прийняв декларацію «Про ставлення Церкви до нехристиянських релігій» (Nostra Aetate). В ній з юдеїв знімалося тисячолітнє звинувачення в смерті Ісуса і засуджувалися все антисемітські погляди. Папа Павло VI попросив вибачення у нехристиянських народів (у тому числі в євреїв) за багатовікові гоніння з сторони церкви. Самі ж жиди ставляться до християн лояльно і вважають їх спорідненої авраамічною релігією. І хоч для них деякі релігійні звичаї і вчення незрозумілі, все ж вони прихильно ставляться до поширення базових елементів іудаїзму серед усіх народів світу.

Іудеї і християни: в чому різниця між ними?

Один Бог у іудеїв і християн?

Християнство як самостійна релігія ґрунтується на вченні і віровченнях єврейського народу. Сам Ісус і велика частина його апостоли були євреями і виховувалися в іудейських традиціях. Як відомо, християнська Біблія складається з двох частин: Старого і Нового Заповітів. Старий Завіт – це і є основа іудейської релігії (Танах – святе письмо іудеїв), а Новий Завіт – це вчення Ісуса і його послідовників. Тому як для християн, так і для іудеїв основа їх релігій однакова, і вони поклоняються одному і тому ж Богу, тільки дотримуються при цьому різні обряди. Саме ім’я Бога в Біблії, так і в Танах – Яхве, що перекладається на російську як «Сущий».
Чим відрізняються іудеї від християн? В першу чергу розглянемо основні відмінності між світоглядами. Для християн існує три основні догми:

 •  Первородний гріх всіх людей.
 •  Друге пришестя Ісуса.
 •  Спокутування людських гріхів смертю Ісуса.

Ці догми покликані вирішити основні проблеми людства з точки зору християн. Жиди ж їх не визнають в принципі, і для них даних труднощів не існує.

Іудеї і християни: в чому різниця між ними?

Різне ставлення до гріхів

В першу чергу різниця між іудеями і християнами в сприйнятті гріха. Християни вірять в те, що кожна людина народжується з первородним гріхом і лише впродовж життя він може спокутувати його. Юдеї ж, навпаки, вірять у те, що кожна людина народжується безгрішною, і тільки сам робить вибір – грішити чи не грішити.

Способи спокутування гріхів

Через відмінності у світогляді з’являється і наступна відмінність – спокутування гріхів. Християни вважають, що Ісус відпокутував усі гріхи людей своєю жертвою. А за ті вчинки, які зробив сам віруючий, він несе особисту відповідальність перед Всевишнім. Він може спокутувати їх, тільки покаявшись священнослужителю, так як тільки представники Церкви ім’ям Бога наділені владою відпускати гріхи. Жиди ж вважають, що тільки своїми справами і вчинками людина може добитися прощення. Вони ділять гріхи на два види:

 •  вчинені проти вказівок Бога;
 •  злочини проти іншої людини.

Перші прощаються в тому випадку, якщо юдей щиро шкодує і кається в них самому Всевишньому. Але в цій справі немає жодних посередників в особі священиків, як у християн. Інші гріхи – це злочини, які іудей скоїв проти іншої людини. У такому разі Всевишній обмежує свою владу і не може дарувати прощення. Іудей повинен вимолювати його виключно у скривдженого їм людини. Так, іудаїзм говорить про окрему відповідальності: за проступки проти іншої людини і за гріхи і неповага до Бога.
З-за подібних відмінностей у поглядах і з’являється наступне протиріччя: прощення всіх гріхів Ісусом. У християн він наділений владою прощати гріхи всім, хто покається. Але навіть якщо юдей зможе прирівняти Ісуса до Бога, то така поведінка все одно кардинально порушує закони. Адже, як уже згадувалося вище, юдей не може просити у Бога прощення за гріхи, вчинені проти іншої людини. Він сам повинен загладити провину перед ним.

Іудеї і християни: в чому різниця між ними?

Ставлення до інших світових релігійних течій

Майже всі релігії в світі дотримуються єдиної доктрини – на Небеса можуть потрапити тільки ті люди, які вірять в істинного Бога. А віруючі в іншого Господа по суті цього права позбавлені. В якомусь плані даної доктрини дотримується і християнство. У юдеїв ставлення до інших релігій більш лояльне. З точки зору іудаїзму, в Рай може потрапити будь-яка людина, хто виконує 7 основних заповідей, які Мойсей отримав від Бога. Так як ці заповіді універсальні, то людині не обов’язково вірити в Тору. До цих семи заповідей відносяться:

 •  Віра в те, що світ створений єдиним Богом.
 •  Не зневажати бога.
 •  Дотримуватися законів.
 •  Не вклонятися ідолам.
 •  Не красти.
 •  Не чинити перелюб.
 •  Не від живого.

Дотримання цих основних законів дозволяє представникові іншого віросповідання потрапити в Рай, не будучи євреєм. Якщо брати загально, то іудаїзм ставиться лояльно до монотеїстичних релігій, таких як іслам і християнство, але не сприймає язичництва з-за багатобожжя і ідолопоклонства.

Іудеї і християни: в чому різниця між ними?

На яких принципах будується зв’язок людини з Богом?

Також по-різному дивляться на способи спілкування з Всевишнім іудеї і християни. В чому різниця? У християнстві священики постають у ролі посередників між людиною і Богом. Духовенство наділене особливими привілеями і піднесене святістю. Так, у християнстві є безліч обрядів, які звичайна людина не вправі здійснювати самостійно. Виконання їх – це виняткова роль священика, що є кардинальною відмінністю від іудаїзму. У євреїв немає такого релігійного обряду, який вчиняється виключно рабином. На весіллях, похоронах або під час інших подій присутність священнослужителя необов’язково. Будь іудей може провести необхідні обряди. Навіть саме поняття «рабин» перекладається як вчитель. Тобто просто людина з великим досвідом, добре знає правила єврейських законів. Те ж саме стосується і християнської віри в Ісуса христа як єдиного спасителя. Адже Син Божий сам стверджував, що тільки він може привести людей до Господа. І, відповідно, християнство ґрунтується на тому, що тільки через віру в Ісуса можна прийти до Бога. Іудаїзм же дивиться на дану проблему по-іншому. І як зазначалося раніше, будь-яка людина, навіть не дотримується іудаїзму, може безпосередньо наблизитися до Бога.

Іудеї і християни: в чому різниця між ними?

Різниця у сприйнятті добра і зла

Абсолютно різне сприйняття добра і зла мають іудеї і християни. В чому різниця? У християнстві велику роль відіграє концепція Сатани, Диявола. Ця величезна, потужна сила є джерелом зла і всіх земних бід. У християнстві Сатана підноситься як сила, протилежна Богу. В цьому і є наступне відмінність, так як головне переконання іудаїзму – віра в єдиного всемогутнього Бога. З точки зору євреїв, не може бути якоїсь іншої вищої сили, крім Бога. Відповідно, юдей не буде розділяти добро на Божу волю, а зло на підступи нечистої сили. Він сприймає Бога як справедливого суддю, воздающего за добрі вчинки і карає за гріхи.

Ставлення до первородному гріху

В християнстві є таке поняття, як первородний гріх. Прабатьки людства не послухалися Божої волі в Едемському саду, за що й були вигнані з раю. З-за цього всі новонароджені вважаються гріховними. В іудаїзмі вважається, що дитина народжується безгрішною і може спокійно отримати блага в цьому світі. І тільки сама людина визначає, чи буде він грішити або ж буде жити праведно.

Іудеї і християни: в чому різниця між ними?

Ставлення до мирського життя і мирським утешениям

Також зовсім різне ставлення до мирського життя і утешениям мають іудеї і християни. В чому різниця? У християнстві самою метою існування людини вважається життя заради подальшого світу. Звичайно ж, іудеї вірять в прийдешній світ, але головним завданням життя людини ставиться поліпшення існуючого. Ці концепції добре видно у ставленні обох релігій до мирських бажань, бажань тіла. У християнстві вони прирівнюються до нечестивих спокус та гріха. Люди вірять, що в наступний світ може потрапити тільки чиста душа, не піддається спокусам. А значить, людина повинна як можна більше плекати духовне, тим самим нехтуючи мирськими бажаннями. Тому Папа римський і священики дають обітницю безшлюбності, відмовляються від мирських утіх, щоб досягти більшої святості. Іудеї теж визнають, що душа є більш важливою, але не вважають правильним повністю відмовлятися від бажань свого тіла. Замість цього вони перетворюють їх виконання в святе справу. Тому християнський обітницю безшлюбності здається юдеям сильним відходженням від релігійних канонів. Адже створення сім’ї та продовження роду для іудея є святим діянням. Таке ж різне ставлення у двох релігій до матеріальних благ і багатства. Для християнства прийняття обітниці бідності є ідеалом святості. Тоді як для юді, накопичення багатства – це позитивна якість. На закінчення хочеться сказати, що іудеї і християни, відмінності між якими ми розглянули, не повинні налаштовуватися один проти одного. У сучасному світі кожна людина може по-своєму розуміти святі писання. І має на це повне право.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *