Топ 5 схем обману українських заробітчан у Польщі

За останньою статистикою в Польщі офіційно знаходяться 900 тисяч заробітчан з України. Не офіційно ж їх у два рази більше. Не дивно, при такій кількості бажаючих заробляти достойно, є багато шахраїв, які видурюють гроші з потенційних працівників. Ось поширені схеми обману:

Не дійсне запрошення

Недобросовісні агенції з працевлаштування бувають і в Україні, і в Польщі. Вони обіцяють запрошення на роботу з високою зарплатою, гарними умовами та легкою працею. А за все це лише певну суму коштів, яку ви, звісно, швидко відпрацюєте на заробітках.

От тільки гарантій того, що фірма взагалі дасть вам запрошення немає. Так часто і буває. Така організація збирає якнайбільше клієнтів, а вакансію обіцяє надіслати згодом. Проте, замість цього зникає сама.

Фірма взагалі не має права брати гроші за запрошення на роботу.

Ще гірший варіант, коли заробітчанин збирає всі документи, прощається з рідними і, повний надії, їде в іншу країну. А там представник агенції, який би мав його зустріти, провести до роботодавця та допомогти поселитися, взагалі не виходить на зв’язок.

Порада: Перевірте агенцію, в яку ви звертаєтесь

Перше, що зробіть – перевірте агенцію, в яку ви звертаєтесь. Вона повинна мати ліцензію в Мінсоцполітиці.  Зробити це можна на сайті msp.gov.ua

Крім ліцензії, фірма-посередник повинна мати свідоцтво про державну реєстрацію та договір з іноземною фірмою-роботодавцем. Також подивіться відгуки про компанію в інтернеті.

Обов’язково перевіряйте, чи існує взагалі організація, яка запрошує на роботу.

Перевірте, чи існує фірма, в яку ви їдете на роботу

У запрошенні обов’язково повинна бути вказана фірма, в яку ви їдете працювати. Забийте ці дані в інтернеті. Якщо організація існує, про неї має з’явитися інформація.

Проте, існування фірми не гарантує вам того, що роботодавець досі на вас чекає. За той час, поки ви готували документи, він уже міг набрати працівників.

Порада: Зв’яжіться з роботодавцем

Тому попросіть у агенції з працевлаштування контакти роботодавця, паралельно самостійно пошукайте ці ж дані в інтернеті.  Якщо вони збігаються, спробуйте з ним зв’язатися, перш ніж вирушати у дорогу. Уточніть, чи чекає він вас на запропоновану вакансію.

Підміна умов праці

Наступна схема обману – це коли вам пропонують гарні умови: житло, обіди, легку роботу. А на ділі роботодавець вимагає гроші за проживання, ставить на іншу складнішу роботу.

Порада: Майте з собою оригінал запрошення

Обов’язково майте з собою оригінал запрошення і, спираючись на нього, вимагайте умов, на які ви погоджувалися в Україні.

Можливий ще варіант – коли людина працює взагалі без договору. Це значить нелегальна робота. Якщо вам запропонували такий варіант – не погоджуйтесь Нелегалам зазвичай платять менше, бо вони нічого не можуть довести. Вам ніхто не гарантує лікарняних у разі хвороби і нормального ставлення, як до людини, а не раба.

Порада: Працюйте легально

Зарплата менше обіцяної

Ще одна проблема, яка часто зустрічається, це коли українцю пропонують одну заробітну плату, а коли він уже прибуває на місце, називають значно меншу суму. І тут не потрібно плутати з податками. Є таке поняття, як Нетто і Брутто. З Нетто ще вираховують податки, а Брутто – це те, що ви отримуєте на руки.

Порада: Уважно читайте договір

Уважно читайте договір, який укладаєте з роботодавцем. Якщо ви не знаєте мови, попросіть роздрукувати договір українською, або ж, можливо, хтось із українських працівників фірми вам його перекладе.

Звертайте увагу на заробітну плату, кількість годин, які ви маєте відпрацювати та інші важливі для вас нюанси, тому що вже після підписання документу буде важко щось довести.

Відсутня оплата праці

Одне з найпоширеніших порушень — це коли польські роботодавці не виплачують людині останню зарплату.

Порада: Перевірте наявність фірми

По – перше, перевірте наявність фірми в регістрі на сайті KRS-pobierz.

Перевірка потрібна для того, щоб заощадити час, на випадок, якщо це були справжні аферисти, які вписали вигадану назву фірми. Якщо ніде немає інформації, то найкраще відразу звернутися в поліцію. Назва фірми буде прописана у вас в договорі.

Вбийте в пошуковику Inspekcja Pracy та назву вашого міста польською. На сайті, що з’явиться, заповніть анкету з вашими даними, опишіть та відправте скаргу.

На екрані з’являються фото сайту.

Через пару днів вам може написати роботодавець з великими вибаченнями та обіцянками, що на цьому тижні вишле вам зарплату.

Але це спрацює лише у випадку, якщо ви працювали легально.

Якщо ви підписали umowę zlecenia і umowę o pracę, то інспектор перевіряє фірму та виносить свій вердикт. Umowa o dzieło не входить в обов’язки контролі Inspekcji pracy. В такому випадку потрібно відразу йти до суду.

Роботодавець не платить за вас податки

Ще одна схема, з якою ви можете зіткнутися – це коли роботодавець вас офіційно не оформляє і не платить за вас податки. Якщо про це дізнаються представники влади, вас можуть оштрафувати та навіть вислати з країни.

Порада: перевірте чи ви офіційно оформлені.

Все, що вам потрібно зробити, це створити безкоштовний профіль на платформі електронних послуг. В цьому випадку можна не тільки отримувати інформацію про те, чи платить роботодавець страхові внески, але також дізнатися, чи надходять внески в Відкритий пенсійний фонд за вашим вибором і чи фінансують вони ваш субрахунок в ZUS.

Отже, схем обману вистачає, проте, якщо ви будете уважно ставитись до вибору роботи,  вам все вдасться. У цій справі потрібно не вірити на слово, а все перевіряти.

Ну, а якщо ви хочете звернутися до нашої агенції, дзвоніть за номерами, вказаними в описі. Ми особисто їдемо у Польщу і перевіряємо кожну фірму-роботодавця, щоб вас не обманули.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *