Рішення суду захищає релігійні права Свідків Єгови на альтернативну службу

Роздільнянський районний суд Одеської області у своєму недавньому рішенні визнав порушення прав Свідків Єгови на вільне вираження релігійних переконань через відмову у можливості проходження альтернативної (невійськової) служби.

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) раніше зазначав, що держава зобов’язана забезпечувати альтернативну службу, яка була б повністю відокремлена від військового обов’язку.

Справа виникла після того, як позивач отримав штраф у розмірі 17 тисяч грн за начебто неоновлення даних, хоча він надав докази оновлення через систему Резерв+ та особисто звернувся до територіального центру комплектування (ТЦК) з заявою про своє бажання пройти альтернативну службу в якості присвяченого охрещеного служителя Свідків Єгови.

Відсутність законодавчого механізму альтернативної служби в умовах воєнного стану
Попри існування закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», який не визначає механізм альтернативної служби в умовах воєнного стану, суд звернув увагу на практику ЄСПЛ, зокрема на справу «Мушфіг Мамедов та інші проти Азербайджану», яка підтверджує право на відмову від військової служби з релігійних мотивів.

Окрім того, захист релігійних прав під час мобілізації став предметом річного звіту Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця. У звіті наголошується на численних зверненнях керівників релігійних організацій, які вказують на порушення прав своїх віруючих з боку представників ТЦК та вимагають визначення чіткого механізму проходження альтернативної служби.

Що далі для альтернативної служби в Україні?
За рекомендацією Дмитра Лубінця, Міністерство оборони має розробити законопроект, що уточнює умови альтернативної служби в час воєнного стану. Ця ініціатива очікує розгляду в Кабінеті Міністрів України.

джерело: slovoproslovo.info

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *