Любов чи фейк: ми живемо в час, коли фальсифікат поставлений на конвеєр

Сьогодні пропонуємо вашій увазі інтерв’ю зі Станіславом Грунтковськии, магістром міжкультурних відносин.

 —   В наш час особливо гостро стоять питання ролі чоловіків і жінок в сучасному суспільстві, в родині, на роботі. 

Станіславе, Ви є співавтором книги «Реформація. Успіх Європи і шанс для України». Як Лютер вплинув на зміну цих ролей чоловіка і жінки в житті середньовічної Європи?

 — В Середньовіччі наполегливо проголошувалася ннкдосконалість жінки в фізичному, моральному і інтелектуальному плані

При доказах апелювали зазвичай до спірних моментів історії про створення людини:

по-перше, жінка була створена Богом не одночасно з чоловіком, а після нього, для нього і з його ребра, 

по-друге, в розповіді про створення людини не згадується, чи вдихнув Бог в Єву живу душу. Це стало підставою для того, щоб поставити свого часу питання про те, чи є жінка взагалі людиною. Ця тема серйозно обговорювалася на одному з церковних соборів ще в IV століття.

Та вчення Лютера поставила знак рівності між гріховністю чоловіка та жінки. 

*Однаково цінні, бо Христос помер за чоловіка та жінку; 

*однаково спасаються по благодаті через віру; 

*однаково покликані до освячення, яке не уявлялося без читання Слова. 

Значить не тільки чоловіки мають право здобувати освіту, а й жінки. Якщо раніше проголошувалась святість самотнього життя монаха, то Реформація ствердила святість подружнього життя!

— По суті, Реформація проголосила, що для того, щоб служити Богові, не обов’язково бути монахом, не менш важливо створювати щасливу сім’ю. Що пише Біблія, які є закони побудови щасливої родини?

— Ви у своєму запитанні дуже точно використали два важливі слова: «закони» (правила, принципи), порушення яких веде до страшних наслідків та «будівництво», бо сім’я справді є складною соціальною конструкцією. 

Хтось справедливо назвав шлюб мирним співіснуванням двох нервових систем. На практиці – це дуже-дуже нервові системи, які не дуже мирно співіснують. 

Апелюючи до Біблії ми знаходимо відповідь на питання: “Навіщо шлюб”Дійсно, про що мріяв Творець, спускаючи на воду перший корабель під назвою “Подружжя”?

  По-перше, шлюб має відображати (віддзеркалювати) образ Божий: спілкування, посвята, вірність, єдність в різноманітності, служіння одне одному – все це є елементами складної природи Трійці, які ми покликані плекати у шлюбі. 

  По-друге, відтворювати образ Божий в дітях. А це більше, ніж дати дітям хорошу освіту та професію. Ми маємо навчити їх не виживати в цьому світі, а жити по-Божому. 

Бог зробив пріоритетним народження дітей, бо хоче змінювати батьків. Як ми можемо навчити своїх дітей чесності, працелюбності, щедрості, відповідальності, якщо самі обманщики, лінтяї, скупердяї та легковажні? 

По-третє, представляти образ Божий на землі. В давнину була поширена практика ставити статуї монархів в країні, що проголошували їх панування на цих територіях. Подружжя – живі статуї, які мають проголошувати: “Тут царює Бог”. Ось чому варто розглядати подружню пару, як команду з місією нести у світ справедливість та турботу.

Пробачте, але не вистачить місця зараз говорити про ролі, обов’язки, спілкування, секс, гроші, батьків, дітей, стреси… По всіх цих питаннях в Божому Слові ми знаходимо важливі принципи, дотримуючись яких ми будуємо шлюб міцним. 

Пам’ятайте, шлюб задуманий перш за все не для того, щоб зробити нас щасливими, а щоб зробити нас кращими. І от коли ми стаємо кращими в тому, як слухаємо, говоримо, прощаємо, просимо прощення, служимо одне одному, підтримуємо, співпереживаємо – любимотоді ми стаємо щасливішими!

Любов чи фейк: ми живемо в час, коли фальсифікат поставлений на конвеєр 

— Ви часто читаєте лекції і тренінги для сучасних молодих людей. Які є найбільші виклики у них, які заважають формувати щасливі родини?

У книзі я наводжу приклад про трагедію супермаркету “Максима”, яка сталася в Ризі у 2013 році. Обвалився дах. Загинуло 54 людини. 

Були дві основні причини: помилка в технічному проекті та використання неякісних будівельних матеріалів. Так от, ми живемо в країні, де 6 з 10 споруд під назвою “Шлюб” обвалюються. 

Чому? По-перше, більшість молодих людей будують шлюб згідно помилкового технічного проекту. Де вони мали бачити модель? В своїй сім’ї. 

Однак згідно досліджень Всеукраїнського фонду “Сім’я” лише 10% подружніх пар щасливі. Цебто, лише одна молода людина з 10 виростала в хорошій сім’ї. Хоча навіть це не гарантує успіх. 

Де ще молодь бере знання про шлюб? З кіно, журналів…, з життя кумирів, які в переважній більшості “відбулися” як актори, бізнесмени, політики, спортсмени, але розлучалися і не один раз.

  По-друге, кожен, хто вступає у шлюб має визнати, що саме він – неякісний будівельний матеріал. Що робить нас неякісними для шлюбу? Егоїзм та лінь!!! 

Всі ми шукаємо супутника життя, який має крутитися навколо мене — основної планети. “Хочу заміж”-, замість того щоб сказати; “Хочу стати дружиною”. “Хочу дітей”-, замість: “Хочу стати мамою/татом”. 

Всі ми хочемо мати, володіти. Ми вражені вірусом “думання про себе”. Це природньо, а у шлюбі згідно Божого задуму мають проявлятися надприродні чесноти.

 Нам потрібен приклад і натхненник для таких метаморфоз. Ним є Христос. Ось чому я закликаю молодих людей перш ніж вони закохаються одне в одного, полюбити всім серцем Христа!

— Що потрібно зробити, щоб в Україні менше розлучалися, а більше людей ставали щасливими у шлюбі?

Роботи в цьому напрямку  — непочатий край для журналістів, політиків, науковців, представників бізнесу, освітян, Церкви. 

Я впевнений, що теза “Міцна сім’я” – має бути в основі державної стратегії розвитку, стати однією з національних цінностей. Перед прийняттям закону, написанням пісні, зніманням кліпу чи фільму, запуском бізнес проекту, проведенням чергового богослужіння треба спитати: “Як це зміцнить сім’ю?” 

  Що можуть християни? По-перше, бути втіленням міцної сім’ї. Якщо ми, віруючі проголошуємо “Sola Scriptura”, то давайте вчити підлітків, молодь, подружні пари біблійним принципам сімейного життя через домашні групи, сімейні клуби, обов’язкові курси по дошлюбній підготовці, семінари, тренінги, недільні проповіді, літні табори та шлюбні уікенди, фестивалі та конференції.

  Давайте створювати якісний та сучасний відео/друкований контент на тему сім’ї, який був би зрозумілий нецерковним людям. 

Кожна євангельська церква має стати доступним просімейним консультаційним центром, де всі охочі можуть пройти Дошлюбну підготовку, приєднатися до Школи подружнього життя та звернутися при потребі за кризовим консультуванням. Для цього потрібно формувати церковні команди сімейного служіння спорядивши їх необхідними ресурсами. Цим ми займаємося в баптистському братстві.

— Як виховувати дітей родинним цінностям, адже школа, ЗМІ, друзі цього не навчать…

  Найкращий спосіб виховувати дітей – це виховувати батьків. Всі ми знаємо, звідки беруться діти, але більшість не знають, що потім з ними робити. 

Ми звичайно знаємо, чим і коли їх годувати. Але виховання – це про інше. Перед батьками великі виклики: навчити працелюбності, відповідальності,вмінню захищатися та захищати, поваги та чесності, моральній чистоті. 

Найголовніше напевно допомогти їм мати правильну уяву/думки/переконання про Бога та привести їх до особистих близьких, зростаючихвзаємовідносин з Христом.

Хочу виділити три сфери, в яких батьки мають розвиватися.

1. Духовне життя тата та мами: їхня посвята Богу, регулярне глибоке вивчення Слова, неповерхневе спільне молитовне життя, спільне служіння сім’єю іншим та проголошення Євангелії словом та ділом. 

Ми самі повинні мати те, що хочемо дати дітям. Ми найбільше впливаємо на дітей нашою сутністю. Ось чому 10 заповідей були викарбувані на камені, а не написані чорнилом на папірусі чи пергаменті. Це символ того, що Слово має стати одним цілим з носієм

Ось чому у Повторенні 6:4-6 Бог спочатку звертається до батьків. Перш ніж відкриє їм принципи педагогіки у 7-8 віршах, Творець заповідаєбатькам любити ЙОГО всім серцем!

2. Розвивати подружні взаємовідносини. Спеціалісти з питань сім’ї стверджують, що подружні пари проходять щонайменше 5 криз: перший рік спільного життя, народження першої дитини, криза монотонності 6-10 років спільного життя, криза середнього віку та спорожнілого гнізда. 

Насправді кожна пара має прийти у фазу під назвою “Свято”, але їй передують фази “зачарування”, потім “розчарування”, з якої вихід або в розлучення, або у фазу “навчання”. Як розвивати подружні взаємовідносини? 

Розпочніть домашню сімейну групу, де вивчатимете відповідний матеріал. В Україні є кілька прекрасних ресурсних місій: “Подорож по Біблії”, “Сімейне життя”…

Розпочніть сімейний клуб, сплануйте серію недільних проповідей, організуйте семінар чи конференцію на тему подружнього життя.

Пам’ятайте, що найбільший подарунок вашим дітям – це міцний шлюб батьків.

3. Вчіться бути вчителями

Любов чи фейк: ми живемо в час, коли фальсифікат поставлений на конвеєр

— Як відрізнити кохання від тимчасової закоханості? 

Ми живемо в час, коли фальсифікат поставлений на конвеєр. Підробляють одяг, парфуми, електроніку, аксесуари, ліки. За деякими даними не менше чверті фармацевтичної продукції в Україні – фальшивка. 

Фейковими можуть бути щедрість, милосердя, доброчинність, любов…

У 2 книзі Самуїла 13:1-7 описана драматична історія самообману двох молодих людей кінець якої страшний. 

Це урок про те, що сприйняти пожадливість/захоплення за справжнє кохання –помилка, яка дорого коштує.

Пожадливість має характерні ознаки: гостра сфокусованість на зовнішній привабливості, швидке зародження (через кілька годин чи днів після знайомства), робить людину дезорганізованою та менш відповідальною, то спалахує, то гасне, 

як правило не витримує випробуванням відстанню та часом, надміру ідеалізує об’єкт пристрасті, дуже ревнива та сфокусована на собі, нетерпляча та сварлива, ігнорує думку рідних та близьких.

Любов — її протилежність.

— Що робити, коли одружений з людиною, яку не любиш?

Полюбити!!! Хтось ненавидів фізичні вправи, правильне харчування, читання книг/статей. Аж раптом – рак. Здатися чи боротися? 

Я особисто знаю тих, які полюбили те, що раніше ненавиділи, бо це було питання життя чи смерті. Перечитували сотні статей по темі, починали їсти те, від чого раніше бридились, відмовлялись від того, чим раніше смакували досхочу. Боролися і перемагали!!!

Не любиш? Певно маєш на увазі, що не відчуваєш ейфорії, припливу ніжних почуттів в присутності вже не дуже коханої людини.

 А батьки відчувають ейфорію, коли вночі встають до дитини по кілька разів після виснажливого дня? Чи коли чергують по черзі в лікарні, бо з незрозумілої причини в дитини кілька днів температура під 40? 

А може Христос відчував приплив надмірної радості та ейфорії, коли Його бичували, пробивали руки та ноги? Батьки просто роблять те, що правильно, хоч це не просто. Христос йшов до кінця, бо тільки так було правильно. 

Любити-це робити те, що правильно. А що, правильно любити та поважати того, хто цього абсолютно не заслуговує? 

На якій підставі я маю продовжувати… любити? Бо про це тебе просить Той, Хто заслуговує на цілковиту любов та повагу – Христос. Ради Нього продовжуй любити –давати людині те, що вона найбільше потребує навіть тоді, коли вона найменше цього заслуговує.

 Любов чи фейк: ми живемо в час, коли фальсифікат поставлений на конвеєр

— Які книги порадите для тих, хто хоче будувати міцні родині?

Ось тут чудова підбірка книг

http://familyclub.org.ua/biblioteka/

— Чому родина важливіша ніж робота?

По-перше, навіщо ми працюємо? Щоб заробляти кошти? А вони навіщо? 

«Ну… щоб забезпечувати сім’ю»- скаже більшість. Отож, ми маємо турбуватися про сім’ю, а робота один із способів робити це. Не плутаймо ціль та засіб.

По-друге, ми працюємо не тільки для того, щоб забезпечувати сім’ю. Робота – це спосіб щось в цьому світі змінювати на краще. Тоді хто перший має відчути ці позитивні зміни?

Робота – це спосіб прославити Бога та послужити ближнім, серед яких самими ближніми є сім’я! Хто не дбає про домашніх, той відрікся віри (1 Тим.5:8)

— Що робити тим, у кого чоловік чи дружина страждає трудоголізмом?

Чому таке стається, що хтось любить працю більше за … Бога та сім’ю?

Ми отримаємо кайф від самореалізації.

 Ми стаємо залежними від «ін’єкцій» у вигляді визнання, грошей, кар’єрного росту, влади.  Трудоголізм може бути одним із симптомів егоїзму. Хтось в посвяті роботі тікає від посвяти шанувати Бога непрацюючи! 

Трудоголіки, схаменіться, бо ви в одному кроці від ідолопоклонства! Бог заповідав щонайменше один день не працювати. Вчіться не себе шукати працюючи, а Бога в спокої та тишині «бєздєлья».

Якщо ви християнин, то покликані любити Бога та ближніх. Спитайте себе, як ваша суперзавантаженість виявляє цю любов? Краще не себе спитайте, а когось, хто не побоїться вам сказати правду.

— Які секрети виховання успішних дітей?

Давайте згадаємо два біблійні тексти.

«А батьки, не дратуйте дітей своїх, а виховуйте їх в напоминанні й остереженні Божому!» (До Ефесян 6:4)

Згідно слів Павла батьківство можна розділити на дві складові

1. Щось не робити, а саме «не дратувати». Та хіба не діти дратують батьків? Зі слів апостола певна поведінка батьків ожорсточує серце дитини, робить її закритою для засіяння Словом Божим. Що саме «дратує» серце дитини?

• Надмірна опіка (по мірі росту дитини, пропорції контролю та свободи повинні мінятися).
• «Лицеприятие» (як Ісаак і Ревека. Ніколи не порівнюйте дітей).
• Завищені вимоги (завжди вимагати ще більшого, незалежно від того скільки б дитина не досягла). «Щоб я не робив я ніколи не можу догодити своїм батькам».
• Постійні зауваження негативного характеру (ніколи не хвалять і не заохочують)
• Самі не роблять те, що очікують від них.
• Коли діти відчувають що вони тягар («Де ти взявся на мою голову?»)
• Ігнорування їхніх потреб
• Любов, як засіб винагороди і покарання (умовна любов або «Я не буду тебе любити, якщо …»)
• Суворість (придушення дитини не помірним фізичним покаранням або словесну образу і приниження)
• Коли обіцяють і не виконують.

2. Щось робити, а саме виховувати у вчені Господньому.

У Повторені 6:4-8 ми дізнаємося про чотири принципи батьківської педагогіки

• Принцип сутності: батьки мають самі любити Бога 
• Принцип постійності: не можна очікувати добрих результатів у вихованні на короткій дистанції. Потрібно налаштуватися на марафонський забіг. 
 
Сніданок, обід, вечеря, спільні прогулянки чи поїздки, час перед сном – цей неформальний час має використовуватися для активного слухання наших дітей та передачі їм цінностей. 
 
Постійність – важлива складова дисциплінування. Хтось вклав у біткоїн 100 дол сім років тому і сьогодні став мільйонером. З вихованням не так: ви не можете щось дуже правильно зробити один раз і все життя пожинати плоди цього одного подвигу
 
• Принцип повторення: якщо ви сказали, це не означає, що вас почули. Якщо вас почули, це не означає, що зрозуміли. Якщо вас зрозуміли, не означає, що погодяться. Якщо погодились, не означає, що зроблять.
 
• Принцип мультисенсорності: коли передаєте Божі істини намагайтеся задіювати якнайбільше органів чуттів дитини: очі, слух, нюх.

— Що є критерієм успіху?

Успіх моїх учнів.

Любов чи фейк: ми живемо в час, коли фальсифікат поставлений на конвеєр

— Яка Ваша історія, як Ви вирішили вивчати і доносити людям істини про секрети створення успішних сімей?

Років 13 тому невеличка команда Ірпінської біблійної церкви в лютому напередодні Дня закоханих провела перший романтичний вечір для подружніх пар під назвою «Кохати з насолодою»

Аншлаг! Бажаючих більше ніж могла вмістити зала. Наступного року це повторилося, потім знову. Потім ми проводили вже два таких вечора в лютому кожного року. Ми побачили надзвичайний інтерес у пар до питань про подружнє життя. 

Згодом українська статистика та й велика кількість сімейних консультіцій відкрили очі на соціальну потребу номер один у світі – СІМ’Я!

 Абсолютна більшість банкрути в цьому питанні. Люди не знають, як будувати міцний шлюб. Люди потребують Доброї новини про Божий задум для шлюбу.

А як щодо Біблії?

• Сім’єю закінчується 6 денний акт творіння
• Сім’я – перший і головний соціальний інститут
• Перші заповіді дані сім’ї
• Перший гріх стався в сім’ї
• Перше прокляття впало на сім’ю
• Обітниця про Спасителя дана сім’ї
• Перше вбивство сталося в сім’ї
• При потопі була врятована сім’я
• Авраам з сім’єю був покликаний Богом
• Бог називає Себе Богом Авраама, Ісака та Якова– Богом конкретної родини
• Щонайменше 6 заповідей з 10 захищають сім’ю
• Старий Завіт закінчується застереженням щодо сім’ї
• Новий Завіт починається історією сім’ї
• Христос мав народитися в сім’ї
• Перше чудо Христос зробив  при народженні нової сім’ї
• Молитва Господня починається словами : “Отче наш
• Христос посилав учнів для благовістя в доми/сім’ї
• Петро в день П’ятидесятниці: “Бо це обітниця для вас та ваших дітей”
• Перша проблема в церкві – сім’я Ананії та Сапфіри
• Перше навернення  язичників  — сім’я Корнилія
• “Віруй в Господа спасешся ти і твій дім”
• На служіння обирали тих, хто мав успіх у власній сім’ї
 

Ще потрібні аргументи на користь сімейного служіння?

У нашій Ірпінській біблійній церкві функціонує сімейний клуб «Разом назавжди» із зустрічами раз на два тижні, щотижневі домашні сімейні групи, двічі на рік проводимо Фемелихак – спецтренінг для батьків.

 В листопаді розпочинаємо Тато клуб. Всі молоді пари проходять курс підготовки до шлюбу, який триває 8-10 зустрічей. 

Дякую Богу за вірну, люблячу дружину-помічницю Аллу, за трьох подарованих синів. Разом з дружиною та командою сімейного служіння служимо церкві, служимо місту та країні!

Любов чи фейк: ми живемо в час, коли фальсифікат поставлений на конвеєр

Джерело: r500.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *