Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького сьогодні – вищий навчальний заклад IV рівня акредитації у м. Черкаси, в якому навчаються близько 8000 студентів. До його складу входять 8 навчально-наукових інститутів і 2 факультети:
ННІ економіки і права
ННІ іноземних мов
ННІ історії і філософії
ННІ педагогічної освіти, соціальної роботи і мистецтва
ННІ природничих наук
ННІ фізичної культури, спорту і здоров’я
ННІ української філології та соціальних комунікацій
ННІ фізики, математики та комп’ютерно-інформаційних систем
Психологічний факультет
Факультет обчислювальної техніки, інформаційних і керуючих систем.
В університеті 48 кафедр, працюють висококваліфіковані викладачі – 5 академіків, 3 члени-кореспонденти, 70 – докторів наук і професорів, 214 доцентів. Цікавий той факт, що близько половини викладацького складу – колишні студенти Національного університету Богдана Хмельницького.
Зараз це перспективний навчальний заклад, що випускає зі своїх стін професіоналів, який має сучасну навчально-матеріальну базу. Але так було не завжди. Давайте разом простежимо за історією становлення університету, адже читачеві цікаво: а як все починалося? Навчальний заклад був заснований в 1921 році з причини того, що в Черкасах утворився інститут народної освіти. Першими, хто переступив поріг університету 6 лютого, стали 214 осіб. У той час навчальний заклад мав 3 відділення: історико-філологічне, природне фізико-математичне та один факультет соціального виховання. Потім, в 1922 році були відкриті трирічні педагогічні курси, які в системі освіти минулих років належали вузам. А 1924-1925 навчальний рік ознаменувався урочистою подією: випуском фахівців з вищою освітою. В кінці 1930 р був ліквідований Шевченківський округ у зв’язку з цим інституту передали новий триповерховий будинок в центрі міста, який добудували в 1932 році, після чого він став головним навчальним корпусом. У 1933 році інститут народної освіти реорганізовано у Черкаський педагогічний інститут. До нього увійшли три факультети природний, фізико-математичний літературний. А створений в 1936 році ботанічний сад дуже скоро перетворився на важливий навчально-дослідницький підрозділ університету. У предвоенние1940-1941 роки на 9 кафедрах інституту працювало близько 100 викладачів, з них 2 професори та 10 кандидатів наук. 22.09.1941 німецькі війська окупували Черкаси, інститут припинив свою діяльність, але тимчасово. Вже 1 квітня 1944 черкащан було звільнено від фашистів, навчальний процес відновився. У 1959 р. в інституті функціонували чотири факультети: фізико-математичний, природничий, філологічний та фізичного виховання. На 14 кафедрах працювало 113 штатних викладачів, навчалося 2675 студентів. У середині 1960-х років до складу навчального закладу входило вже шість факультетів, в результаті поступового розвитку інституту додалися факультети іноземних мов, загальнонауковий.
Коли Україна стала незалежною, в науково-педагогічній діяльності інституту відбулися значні зміни відповідно до вимог нової держави: закінчення будівництва восьмиповерхового науково-лабораторного корпусу в 1991 році, отримання в 1995 році найвищого четвертого рівня акредитації, а потім Постановою Кабінету Міністрів України на базі Черкаського державного педагогічного інституту 6 жовтня 1995 створення Черкаського державного університету імені Богдана Хмельницького. Зміни торкнулися всього процесу навчання в університеті: до початку 1998-1999 н. р. на 10 факультетах підготовляли фахівців з 24 спеціальностей. На початку 2000-х років відкрили ще ряд нових. За наказом Міністерства освіти науки України 233 від 14. 04. 2003 р. з 1 червня 2003 р. був створений Севастопольський філіал ЧНУ ім. Б. Хмельницького.
У університету багато досягнень: у 2003 році він отримав звання лауреата рейтингу “Кращі підприємства України” у номінації “Вища школа”, увійшов до першої десятки за рейтингом “Кращі вищі навчальні заклади України”, отримав визнання Міжнародного академічного рейтингу «Золота фортуна» у номінації “Лідер класичної освіти”. Указом Президента України від 21 серпня 2003 року Черкаський університет Богдана Хмельницького отримав статус національного. Отже, ми зробили невеликий екскурс в історію чудового навчального закладу. А тепер у читачів є можливість ознайомитися з переліком факультетів університету і формою навчання.
Отже, форми навчання:
– Денна;
– Заочна;
– Екстернат;
– Дистанційна.
Типи освітньо-кваліфікаційних рівнів:
– Бакалавр;
– Спеціаліст;
– Магістр.
Перелік факультетів:
– Біологічний,
– Економічний,
– Історико-філософський,
– Математичний,
– Психологічний,
– Інформаційних технологій та біомедичної кібернетики,
– Підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів,
– Романо-германської філології,
– Російської філології,
– Української філології та журналістики,
– Фізичний,
– Фізичної культури,
– Юридичний,
– Хімічний.
У вузі присутні платне навчання, гуртожитки, аспірантура, магістратура, післядипломне навчання.
Університет знаходиться за адресою:
18031, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 81
сайт http://www.cdu.edu.ua
електронна пошта: cic@cdu.edu.ua