У світі, в якому ми живемо, є не багато точних речей, але однією з них є те, що кожен день нашого життя має 24 години. Дехто говорить, що все відносне, але якщо завтра минає термін сплати податків, а я цього не зроблю, то запевняю вас, що немає нічого точнішого, за кару, яка буде за це на мене накладена.
Чи все залежить від моєї думки? Не обов’язково. Варені в круту яйця готуємо стільки, скільки потрібно. Якщо їх не готувати достатньо часу, то вони будуть рідкі, а якщо їх перетримати на вогні, то можна спалити будинок.
З часом не виграти
Я говорю про це, тому що, хочемо цього, чи ні, ми залежні від часу і простору.Час вимірюється у годинах по 60 хвилин, а тиждень має 7 днів. Час не минає ані швидко, ані повільно, хоча іноді здається, що він пролітає, а іноді – стоїть на місці. Та немає гіршого відчуття, ніж втрата часу. Це гіркий осад, який залишається по тому, що ми не в силі змінити або повернути. Ти втратила ранок? Вже його не повернеш. Змарнувала вихідні? Краще подумай про те, що зробити, аби не прогаяти наступні.
Усі ми марнуємо час. Іноді навіть свідомо. Чи бувало, що ти зайшла в гіпермаркет у п’ятихвилинній справі, а вийшла через дві години? Чи планувала прибрати вдома у суботу, але пролежала в ліжку з надією, що добрий чарівник таки існує і займеться пранням?
Коли ми спостерігаємо за собою і розповідаємо про наші клопоти знайомим, то бачимо, що ми не самі. Ця проблема постає у 101 відсотка населення. Але задля власного добра і добра інших над цим можна попрацювати. Як не гаяти час? Спробуй наші способи.
1.Минулого вечора
Ти відновиш відчуття контролю над часом, коли перед сном переглянеш список справ на наступний день. Проте не слід себе перевантажувати: ще раз перевір список і викресли з нього те, що не зможеш зробити. Коли ти переглянеш список, то зможеш приготувати необхідні речі, перевірити розклад руху транспорту, переконатися, що у сумочці є квитки.
2.Коли прокинешся, одразу підіймайся
Так. Підіймайся. Не дивися на будильник і не переставляй його на чергові 10 хвилин. Чи ти замислювалася, скільки часу витрачаєш, перевертаючись щоранку з боку на бік? Впродовж усього життя це чотири з половиною місяці. Знаю, це складно, особливо для нас, сов. Тому я називаю це «героїчною хвилиною». Підіймись і вирушай! Моя особиста порада: хай у тебе буде хороший привід встати з ліжка без роздумів.
3.Спочатку перевір список справ, які потрібно залагодити
Подивися, що мусиш зробити, і якщо є якісь перешкоди (дощить, тому не вдасться поїхати на будівництво чи зробити фотосесію під відкритим небом), внеси корективи. Ще раз перевір, чи маєш все необхідне: ключі, документи, знаряддя, змінний одяг та взуття, одяг для тренування, сукню, яку ти хочеш повернути в магазин чи віднести у хімчистку… Я завжди вожу в автомобілі пакет для закупів і переносний холодильник. Твій багажник може стати твоїм союзником.
4.Впродовж дня підлаштовуй завдання під себе. Деякі з них містяться в інших
Якщо на роботі ти пригадаєш, що маєш зателефонувати подрузі, то занотуй це і зателефонуй на перерві або дорогою додому. Якщо їдеш автомобілем, то вранці можеш зупинитися біля хімчистки, а після обіду забрати чисті речі. Під час обідньої перерви зателефонуй тітоньці, яка проживає сама і яку ти повинна відвідати.
5.Не будь залежною від свого телефону
Якщо ти помітила, що не справляєшся без телефону, якщо тобі неспокійно, коли втрачаєш його з поля зору хоча б на дві секунди, тобі потрібна терапія «від’єднання». Одна косметична фірма пропонує дві години спа вільні від технологій та регенеративні процедури ціною 300 євро. Маю дешевшу пропозицію: вимикай телефон під час їжі (обіду та вечері). Присвяти цей час на спілкування з сім’єю, колегами, друзями. Поглянь, скільки ти втратила, не розмовляючи з ними і перевіряючи Твіттер чи електронну пошту. Так ти дізнаєшся, як їхні справи і що ви можете зробити разом. Так ти побачиш, як добре можеш використовувати свій час, спілкуючись з сім’єю та друзями.
6.Контролюй свою потребу використовувати Фейсбук
Кожен знає, з якою метою він використовує Фейсбук, Твіттер, Інстаграм, WhatsApp чи Snapchat… Але ми можемо також взяти приклад з інших людей. Креативна директор і фотограф Берта Бернард цього року усунула свою сторінку в Інстаграмі через страх. Те ж вчинив і шеф одного модного журналу. У Берти було 95 тисяч спостерігачів. Може, у тебе немає стільки, але відчуття, «аби тільки нічого не пропустити», не покидає тебе ще від початку використання соцмереж. Що ти можеш з цим зробити? Перш, ніж відкриєш сторінку, встанови, скільки хвилин триватиме сеанс, і не порушуй цієї норми.
7.Чи знаєш, як використовуєш свій час?
Ти скажеш: «Звісно, що так». Та йдеться про втрачені хвилини, проведені у черзі до стоматолога чи лікаря, в метро чи автобусі. Наповни ці хвилини чимось, на що тобі не вистачає часу: вивченням іноземних мов, читанням літератури, вдосконаленням свого фаху. Завдяки аудіокнигам у США з 1991 року зросли показники читання: книги для прослуховування отримали водії, котрі доїжджали на роботу по дві години щодня.
8.Вночі відклади телефон подалі від себе
Не на нічному столику. І не тому, що від радіохвиль захворієш на рак мозку, а тому, що телефони викрадають наш час на сон. У «Божественній комедії» Данте не помістив телефони до пекла тільки тому, що за його часів їх ще не було. Якби вони були… достатньо сказати, що шлях до пекла вистелений добрими намірами.
Інші причини: 1) Світло від екрану активує мозок і спричинює безсоння, через що наступного дня ми більш втомлені і менш активні, що також спричинює втрату часу. 2) Пізно ввечері наша сила волі слабшає і нам навіть не хочеться відкласти телефон, тому ми переглядаємо Фейсбук і мляво читаємо тексти з Інтернету. 3) Можемо комусь зателефонувати без наміру. Чи хтось хотів би почути ваше хропіння? А таке буває. Пам’ятай, що сон – це чудовий спосіб проведення часу.
9.Носи з собою розклад. Це очевидно, але дієво
Не важливо, чи він у Google чи на папері, головне, що допомагає. У кожного з нас своя розумова структура і порядок, тому варто знайти розклад, у якому міститься план усього дня: того, що настає, і того, що ми вже зробили. Можна закреслювати виконані справи, переносити їх на інший день чи годину і переглядати їх. Це потрібно для оцінки того, як ми використали день і чи дійсно зробили найважливіше.
10.Визначення. Запиши те, що робитимеш, і не змінюй план
Чи мусимо бути настільки стійкими? Звичайно, життя багате на сюрпризи. Звичайний день часто буває наповнений надзвичайними подіями. Але це не означає, що ми не повинні керуватися ієрархією цінностей. Коли вирішуєш, що зробити, подумай про найважливіше. Увага: не термінове, а найважливіше. Термінове може зачекати, найважливіше не повинно чекати. Чи будуть зміни? Безліч, і це ти вирішуєш, до якої категорії їх зарахувати.
11.Хай тобою керує визначена мета, не заглиблюйся у дрібниці
Коли ти готувалася до іспиту в школі чи університеті, скільки разів тобі доводилося спіймати себе на думці, що обов’язково мусиш упорядкувати речі в шафі чи шкарпетки в шухляді? Хто ж не думав про зміну меблів саме напередодні дедлайну? Коли з тобою таке станеться, будь як Одіссей з сиренами: він прив’язав себе до щогли і слухав їхній спів, допоки судно не проплило далі. Вчися і працюй, пам’ятай, що сирени не були чарівні і гарні: були жінками тільки до половини, а далі – потворами, які поглинали моряків. Саме це станеться з твоїм часом, якщо ти не зосередишся над тим, що мусиш виконати.
12.У тебе виникли інші думки? Чудово. Запиши їх
Це добре, що ти творча, але ти мусиш панувати над своїми думками і уявою. Якщо це заважає тобі під час виконання важливого завдання, запиши їх. Коли ти завершиш, подумай, чи варто їх реалізувати. Будь завжди вулканом думок. Проте важливо знати, як впоратися з лавою…
Dolors Massot
Переклад: Ольга Гайсенюк